Musul, IŞİDin Denetimine Geçti

Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi, Musul şehrinin terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti militanlarının kontrolüne geçtiğini söyledi.

Abone olbanner90
Güncel 10.06.2014, 17:27 10.06.2014, 17:27
202
Musul, IŞİDin Denetimine Geçti
Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi, Musul şehrinin terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kontrolüne geçtiği açıkladı. Musul Valisi Esil Nuceyfi’nin de abisi olan Nuceyfi, Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında IŞİD’ın Musul vilayetinin tümünü ele geçirdiğini ve komşu Selahattin eyaletine doğru ilerlediklerini kaydetti.

"TÜM IRAKLI GÜÇLER HAREKETE GEÇMELİ YOKSA..."

Terörizme karşı tüm Iraklı güçlerin harekete geçmesi gerektiği çağrısında bulunan Sünni Başkan Nuceyfi, aksi taktirde bu durumun tüm Irak’a yayılacağını dile getirdi. Nuceyfi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile temas kurmadığını, ancak İçişler Bakan Yardımcısı, Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve bazı askeri ve siyasi parti sorumluları ile görüştüğünü söyledi.

BARZANİ, PEŞMERGEYİ TEYAKKUZA GEÇİRDİ

Öte yandan Bölgesel Kürt Yönetimi ise yaşanan olaylar nedeniyle Peşmerge güçlerini teyakkuza geçirdi. Peşmerge güçleri olası bir duruma karşı Erbil-Musul sınırında hazır bekletiliyor.

MALİKİ, MECLİSE OHAL ÇAĞRISINDA BULUNDU

Irak Başbakanı Nuri El Maliki Irak Meclisinde, Irak Şam İslam Devletinin (ISİD) Musulu ele geçirmesinden dolayı olağanüstü hal ilan edilmesi konusunda talepte bulundu. El Maliki ayrıca ülkedeki erkeklere orduya katılmaları konusunda çağrı yaptı. Bununla birlikte El Maliki, Birleşmiş Milletlerden ve Arap Birliğinden Irakı terörizme karşı desteklemeleri konusunda da destek istedi.

IŞİD MUSULU ELE GEÇİRDİĞİNİ İLAN ETMİŞTİ

IŞİD, gece boyunca süren çatışmalarda devlet binalarını, polis karakollarını ve askeri üsleri zapt ederek Musulu ele geçirdiğini ilan etmişti. Musulda bulunan hapishanedeki bin tutukluyu da serbest bırakan IŞİD, Musul havalimanı ve bölge televizyonlarını da kontrol altına aldı.

28 TÜRK ŞOFÖR REHİN ALINDI

Musulu ele geçiren IŞİD, İskenderun Limanından Musulun Geyara Termik Santraline mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü de rehin aldı.

HALK KAÇIYOR

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devletinin (IŞİD) Musul’un kontrolünü ele geçirmesiyle halk, şehiri terk etmeye başladı.

Musul’da uygulanan sokağa çıkma yasağına aldırış etmeyen halk, bir an evvel güvenli bir yerleşim alanına gitmek için yollara düştü. Şehri terk eden binlerce kişi, Erbil- Musul sınırına akın etti. Erbil şehrinin girişindeki polis kontrol noktasında toplanan Musul halkını Peşmerge kuvvetleri, işlemlerden sonra kontrollü olarak şehre alıyor.

"HÜKÜMET BİZİ KORUMASIZ BIRAKTI, ASKERLER KAÇTI"

Cihan Haber Ajansına konuşan ve ismini vermek istemeyen Musullu bir Arap, Irak güvenlik güçlerinin kendilerini bırakıp şehirden kaçtıklarını iddia etti. Kendilerini güvenli bir şekilde bölgeden çıkaran Perşmerge güçlerine teşekkür eden Musullu Arap, “Bize ağır silahlar vermediler ki kendimizi savunalım. Hükümet bizi korumasız bıraktı. Askerler kaçtı gitti. Biz orada mahsur kaldık. Erbile sığınmak zorunda kaldık.” dedi.

Terör örgütü IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

KERKÜKTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

IŞİD militanlarının Musulu ele geçirmesi üzerine bugün acil olarak toplanan Kerkük İl Meclisi çeşitli kararlar aldı. Meclis, saldırının kendi bölgelerine sıçramaması için alınacak önlemleri görüştü. Toplantıda ayrıca güvenlik güçlerine tam destek kararı çıktı.
Bu arada Kerkük Valiliği Güvenlik Komisyonu tarafından sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Buna göre Kerküklüler gece 23.00 ile 04.00 arasında sokağa çıkamayacak.

THY’NİN MUSUL SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları da artan olaylar nedeniyle daha önce bir gün için durdurduğu İstanbul-Musul-İstanbul seferlerini 20 Haziran’a kadar iptal ettiğini duyurdu. THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: Musul’daki olağanüstü durum nedeniyle tüm Musul seferlerimiz 20 Haziran’a (dahil) kadar iptal edilmiştir.

FELLUCEYİ DE KAYBETMİŞLERDİ

Irak yönetimi, geçtiğimiz ocak ayında da Felluce kentinin kontrolünü IŞİDe kaptırmıştı.

MUSUL NEDEN ÖNEMLİ?

Musul ve çevresindeki Ninova vilayeti, stratejik öneme sahip bir bölge. Burası, Irak Şam İslam Devletinin Suriyeye açılan bir kapısı. Iraktaki bir dizi şiddet olayının sorumlusu olarak gösterilen örgüt, Şii liderliğindeki Irak merkezi hükümetine karşı çıkıp Sünni azınlığı savunuyor. Örgüt aynı zamanda Suriyede Beşar Esada karşı savaşan en acımasız isyancı güçlerden biri olarak kabul ediyor.

TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMİ

Musulun Türkiye açısından önemi ise Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar uzanıyor. Cumhuriyetin ilanından önce Misak-ı Milli sınırları içinde kabul edilen Musul, daha sonra bir dizi uluslararası konferans ve anlaşmaya rağmen bir türlü çözülememiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ise Anadolunun içinde bulunduğu duruma odaklanılarak bu sorundan uzaklaşılmıştır. Musul, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi sınırları içinde yer almakta.

Yorumlar (0)