banner107

Okyanustaki Canlı Bilim İnsanlarını Yıllarca Uğraştırdı

Meksika Körfezinde 1530 metre derinlikte petrol platformu kameraları tarafından görüntülenen deniz canlısının gizeminin çözülmesi iki yılı aldı.

Abone olbanner90
Güncel 20.06.2014, 16:03 20.06.2014, 16:03
229
Okyanustaki Canlı Bilim İnsanlarını Yıllarca Uğraştırdı

Bilim insanlarının okyanusun metrelerce derinliğinde tül perdeyi andırarak yüzen canlının ne olduğunu anlaması tam iki yıl sürdü.

Her şey bundan iki yıl önce başladı. Meksika Körfezindeki bir petrol platformunun kamerası 1530 metre derinlikte tuhaf bir deniz canlısı görüntüledi. Platform çalışanları görüntüleri Deniz Ürünleri Fakültesinde görevli bilim insanlarına ulaştırdı.

İKİ YIL SONRA NE OLDUĞU ANLAŞILDI

Deniz canlıları biyolojistleri hummalı bir çalışma başlattı. Daha önce Meksika Körfezinde bu derinlikte böyle bir canlıya rastlamayan biyolojistler uluslararası bir platform oluşturdu. Akademisyenlerin bilgileri paylaşması sonucunda altıgen şeklinde ve bir parşömen kağıdını andıran dokuya sahip canlının çok nadir görülen bir deniz anası olduğu belirlendi.

ANTARTİKADAN MEKSİKA KÖRFEZİNE NEDEN GELDİ?

Bilimsel adının deepstaria reticulum olduğu açıklanan deniz anasının normalde derin ve soğuk Antartika sularında yaşadığı açıklandı.

Deniz anasının neden ve nasıl Meksika Körfezine geldiği konusu araştırılıyor.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109