Sebahat Tuncel: Bayrak İndirme Olayı Provakasyon

- Grup toplantısını Diyarbakırın Lice ilçesinde yapan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, bayrak indirme olayının provakasyon olduğunu belirtti.

Abone olbanner90
Güncel 10.06.2014, 17:28 10.06.2014, 17:28
285
Sebahat Tuncel: Bayrak İndirme Olayı Provakasyon
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Diyarbakır Lice’de yaşanan olaylar nedeniyle bugünkü grup toplantısını Lice’de yaptı. HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, "İnsanlarımız burada cenazelerinin acısını yaşarken gerçekleşen bayrak indirme olayı bir provokasyondur. Biz hep söyledik: Hiçbir halkın değerlerine saygısızlık etmeyiz. Ama Kürt halkının değerlerine de saygı bekleriz" dedi.

"İKİ YÜZLÜ POLİTİKALARI TEŞHİR ETTİNİZ"

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel Licede yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tuncel, "Batı da milliyetçilik dalgası ile insanların yaşamları zehir oluyor. 2 gündür herkes o saygı duydukları bayrak adına başka halka linç girişiminde bulunuyorlar. Bir bayrağı, bir halkın değerin, başka bir halka, başka insanlara baskı aracı olarak kullanmak aslında o kendi değerine yönelik bir yaklaşımdır. Kabul edilemez. Biz halkların Demokratik partisi olarak bu süreçteki sorumluluklarımızı görüyoruz. Sadece iktidara, ana muhalefete çağrı yapmıyoruz. Biz burada kendi sorumluluklarımızı da, özellikle barış, çözüm için gerekli sorumluluğumuzu yerine getireceğimizin altını çizmek istiyoruz: Halkımıza da çağrıda bulunuyoruz. Yaptığımız eylem amacına ulaştı. Bir yandan barış süreci diğer yandan kalekol yapımıyla iki yüzlü politikaları teşhir ettiniz" diye konuştu.

Tuncelin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sürece dair bazı şeyleri bu kürsüden tekrarlamak zorunda kalıyoruz çünkü gereken adımlar atılmıyor. İlk adım ateşkesti, gerçekleşti. İkincisi, sürecin gerektirdiği yasal adımlarının atılmasıydı. Ne yazık ki AKP hükümeti bununla ilgili somut bir adım atmadı. Bu sürecin bozulmasını, genç fidanların toprağa düşmesini istemiyoruz. Ne istiyor buradaki insanlar? Onurlarıyla yaşamak.

"BAYRAK İNDİRME OLAYI PROVAKASYON"

İnsanlarımız burada cenazelerinin acısını yaşarken gerçekleşen bayrak indirme olayı bir provokasyondur. Biz hep söyledik: Hiçbir halkın değerlerine saygısızlık etmeyiz. Ama Kürt halkının değerlerine de saygı bekleriz. Barış için büyük irade gerekir. Savaş belki barıştan daha kolay. Barışı öncelikle ruhumuzda, düşüncemizde kabul etmek gerekir.

"NEDEN HALA KALEKOLLAR YAPILIYOR?"

Madem barışacağız, neden hala kalekollar yapılıyor? Bu soruyu sormak hakkımız değil mi? Madem barışacağız, neden kalekol, neden güvenlik barajı yapıyorsunuz? Aslında buraya, Lice’ye gelmesi gereken AKP Hükümetidir. Çağırıyoruz Başbakan’ı buraya. Halkın talebini buradan duyması gerekir.

"SAVAŞTAN HİÇBİR ÇIKARIMIZ YOK"

Gerçekten "Çözüm Çalıştayı"nda ne sonuç ortaya çıktı? Sadece Bakanlar konuştu, kendi kamuoyunu yaratmak için. Çok açık ve net söylüyoruz: Savaştan hiçbir çıkarımız yok. Kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz. Ama AKP kendi çaldı, kendi oynadı.

Yorumlar (0)