banner107

ULUSAL ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKASI HIZLA DEVREYE GİRMELİ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Bugün yine bir 24 Kasım günü ve çeşitli etkinlik ve söylemlerle bugün idrak ediliyor. Hepimiz biliyoruz ki, Öğretmenlik mesleği sevgi ve özveri isteyen insana şekil veren çok kutsal bir meslektir.

Abone olbanner90
Güncel 24.11.2014, 21:17 24.11.2014, 21:17
148
ULUSAL ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKASI HIZLA DEVREYE GİRMELİ
 ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI DAĞ GİBİ
Ancak günümüz Türkiye’sinde bu mesleği icra edenlerin acaba yüzde kaçı bu mesleğin ruhuna ve özüne uygun şekilde mesleğini icra edebiliyor? Bu mesleğin halen sayısal sorunları mevcut... Nüfus oldukça artmış, Öğretmen sayısı ise ortada. Mevcut öğretmenlerin yetiştirilmekteki eğitim sorunları dağ gibi. Ekonomik sorunları yuva yıkacak duruma düşmüş, yuva kuramayacak duruma gelmiş. Geçim derdi içindeler. İşin içine siyaset de girince bu kutsal ve ulvi meslek tamamen çığırından çıkmış hale gelmiştir. Tüm bunların yanı sıra, mesleki icra ederken yaşadıkları sorunlar kişiliklerini etkilemekte ve (stres, tükenmişlik sendromu, mesleği bırakma arzusu, meslekten hoşnutsuzluk, kendisini değersiz görme gibi) ruh halleri bozulmaktadır. Bu ruh hali ile bu insanlar nasıl sevgi ve saygı çerçevesinde özverili bir şekilde gelecek nesillerimizi sağlıklı yetiştirecekler ve onları sağlıklı şekillendireceklerdir?!” dedi.

ULUSAL ÖĞRETMEN YETİŞTİRME POLİTİKASI HIZLA DEVREYE GİRMELİ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş,  “Türkiye de bir an evvel gelecek nesillere yön verecek olan bugünümüzün ümidi ve aynası geleceğimizin güveni ve teminatı olan evlatlarımıza şekil verecek olan Öğretmenlerin daha nitelikli, etkin ve seçkin bir şekilde yetiştirilmesi için Ulusal öğretmen yetiştirme politikası belirlenmelidir. Ekonomik sıkıntıları çözümlenmeli, kendi mesleğinin dışında her hangi bir iş yapmaması sağlanmalı, mesleğine bağlılık ve sadakati arttırılmalıdır. Bir ülkenin kaderinde çok önemli rolü olan bu mesleğin iyileştirilmesi, ekonomik sorunlarının çözümlenmesi, mesleğin saygınlığının artması için hiç beklemeden çalışmalar yapılmalıdır. Gerisi teferrüattır. Boş laftır. Her sene yasak savma anlayışı ile yapılan anmalar ve kutlamalardır” dedi.
Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109