500 yılın en kötü kuraklığı

Abone olbanner90
Gündem 11.08.2022, 14:49
9
500 yılın en kötü kuraklığı

Temmuz verilerine dayanan Birleşik Kuraklık Göstergesi’nin son haritasına göre, toprakların yüzde 47’si “uyarı” durumunda, yani toprakta nem eksikliği var. Yüzde 17’si ise alarm veriyor. 

 En fazla kuraklığın yaşandığı yerler İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, Macaristan, Polonya ve Romanya olduğu gösteriliyor. Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi de ekim ayına kadar nehirlerde “olağanüstü düşük” akış seviyeleri öngörüyor.
Almanya’da su yoluyla taşınan tüm malların yüzde 80’ini, endüstriyel merkezlerden Hollanda limanlarına taşıyan Ren Nehri’ndeki su seviyelerinin düşüklüğü de o kadar ciddi bir noktada ki, bu hafta içinde mavnalar için geçilmez hale gelebilir ve hayati petrol ile kömür kaynaklarını tehdit edebilir.

Orman yangınları da Fransa genelinde yeniden yayılıyor. Sıcaklıklar geçen ay rekor seviyelere yükselirken zaten kötü bir şekilde etkilenen bir bölgeyi yakıyor ve ayrıca gıda üretiminin ortalamanın çok altına düşeceği korkuları var.

Ekonomistler, kuraklığın ülkelerin bu yılki genel ekonomik büyümelerini etkileyeceğini tahmin ederken, uzmanlar ülkenin daha kuraklık vurmadan önce bile Rusya’dan dolayı bir enerji krizi nedeniyle durgunlukla karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor.

Yorumlar (0)

banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner109