Çatı Yalıtımı Bina İçin En Önemli Konulardan Biridir

Abone olbanner90
Gündem 18.08.2022, 12:15
6
Çatı Yalıtımı Bina İçin En Önemli Konulardan Biridir

Çatı Yalıtımı Bina İçin En Önemli Konulardan Biridir

Türünden bağımsız olarak her yapının en önemli parçası çatıdır. Her tür yapısı dış hava koşullarının olumsuz etkilerinden korumak için doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirilen çatı kaplama uygulamalarına gereksinim vardır. Çatı kaplama yapıların tamamlayıcı ve en önemli parçası olan çatıların korunmasında en önemli rolü üstlenir. Binaların,  aşırı sıcak ya da aşırı soğuk şeklinde kendini gösteren sert hava değişimlerine karşı en savunmasız kısmı çatılardır.

Kullanım alanına ve amacına uygun, kaliteli membran ürünleri kullanılarak çatı kaplama uygulamaları yapılmadığı takdirde bu tür olumsuz etkenlere bağlı olarak çatıların yıpranması ve aşınması olasılığı son derece yüksektir. Bu tür durumların önlenmesi için yapılması gereken ise çatıların bakım ve onarım gereksinimlerinin aksaksız bir şekilde karşılanması ve çatı yalıtım uygulamalarının ihmal edilmemesidir.

Binaların en temel yapı unsurlarından çatıların bakım, onarım ve yalıtım uygulamalarının doğru bir şekilde yapılması yalnızca çatının değil aynı zamanda binanın dayanıklılığını da artırır. Aynı zamanda binanın daha uzun ömürlü olması konusunda da çok önemli bir etken haline gelebilir.

Çatı kaplama ya da çatı yalıtım uygulamaları sırasında çatı yalıtım malzemeleri kullanmak en etkili sonuçların alınmasını garantiler. PVC membranlar yaklaşık 40 yıllık uygulama geçmişine sahip bir üründür. Sahip olduğu yapısal özellikler sayesinde kaynaklanmadan önce yüzey temizliği yapılması gerekmez.

Kaynaklanma sırasında eriyen PVC membran ürünleri bağlantı yüzeyi boyunca katılaşmalarına bağlı olarak çok düzgün ve belirgin bir form meydana getirirler. PVC membran ürünleri çatılarda yaşanması olası sıcak ve soğuk farkının neden olabileceği ısısal hareketlenmelerden uzun süre boyunca etkilenmez.

Protan PVC membranlar 40 yıl faydalı ömür belgesine sahip oldukları gibi her tür hava koşulunda kolayca uygulanabilirler. Böylece membranla kaplanacak alanların iç ve dış köşe detay çözümlerini kolayca yapma imkanı elde edilir. Protan SE, Protan EX ve Protan FPO-TPO membranlar çatıların izolasyonunun sağlanması noktasında yüksek performanslarıyla dikkat çeken ürünlerdir.

Yapılarda Temel İzolasyonuna da Gereken Özen Gösterilmelidir

Temel izolasyonu yani temel yalıtımı her tür yapının temelini, yapının tamamını olumsuz yönde etkilemesi riski bulunan dış etkenlerden korumak için gerektiği şekilde muhafaza etmeye yönelik olarak gerçekleştirilen uygulamalardır.

Günümüzde binalar son derece göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olacak şekilde üretilirler. Ancak bundan çok daha önemli olan nokta yapının temelinin sağlam olması ve temel izolasyonunun en doğru ve en uygun şekilde yapılmasıdır.

Temel izolasyonu uygulamaları yapının tamamının her tür dış etkene karşı koruma altına alınmasını sağlar.  Temel izolasyonu ile yapının zemininin  korunabilmesi aynı zamanda yapının tamamının korunması ve binanın ömrünün uzatılması anlamına da gelir.

Temel yalıtımı binaların ömrünün uzatılmasını sağlayan en önemli etkenlerin başında gelir. Bina kimyasal maddelerden korunduğu gibi binayı kullanan kişilerin olumsuz şekilde etkilenmesi de önlenir. Bu nedenle temel izolasyonu uygulamalar mutlaka doğru şekilde yapılmalıdır. Ancak bu sayede yapının temelinin sağlam olması ve ilerleyen zaman içinde istenmeyen sorunlarla karşılaşılması riski minimize edilebilir.  Hatalı ya da eksik bir şekilde uygulanan temel izolasyonu ilerleyen dönemlerde yüksek maliyetli çözümlere gereksinim duyulmasına neden olabilir.

Protan Sektöre Kaliteli Çözümler Sunmaya Devam Ediyor

Her tür yapının temel bohçalamasında ve üzeri kapanan su yalıtımı detaylarında Protan Turkey tarafından üretilen yüksek kaliteli membran çeşitleri kullanılabilir. Protan Turkey UV dayanımsız, sıcak hava kaynağıyla birleştirilebilen, donatısız, homojen ve yumuşak su yalıtım membran üreticisi olarak sektörünün önde gelen ismidir.

Protan BA ve Protan BA-T her tür yapının temel bohçalama ve üzeri kapanan su yalıtım detaylarında kullanılabilir. UV dayanımsız, yumuşak, donatısız PVC su yalıtım membranı olan Protan BA’nın birleştirilmesi için sıcak hava kaynağından yararlanılır.

Her tür yapının üstü kapanan, balastlı çatıları, UV’den korunmuş ve üstü kapanan teras, balkon gibi detayları ile temel perde uygulamaları ve bahçe teraslar Protan BA’nın kullanım alanları arasında yer alır.

Protan BA, Protan Turkey kalitesini yansıtan su membran ürünlerinden biri olmakla birlikte güneş ışınlarına karşı dayanımsız özelliğinden dolayı üzeri kaplanacak uygulamalarda kullanılması tavsiye edilir. Yağ ve solventlerden zarar görme riski vardır. Ayrıca sert polistren köpükten mamul ısı yalıtım malzemeleriyle temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Yorumlar (0)

banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner109