Çin'de yazılan en eski teknoloji ansiklopedisinin deşifresi bulundu!

Abone olbanner90
Gündem 14.08.2022, 23:02
18
Çin'de yazılan en eski teknoloji ansiklopedisinin deşifresi bulundu!

Araştırmacılar, antik bir Çin metninde yer alan esrarengiz tarifleri deşifre ederek, o zamanların karmaşık sanat ve silah yapımı tekniklerine ilişkin gizemi çözdüğünü duyurdu. Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları milattan önce 300 yılına tarihlenen Kaogong ji olarak bilinen bir Çince metindeki altı kimyasal formülü ortaya çıkardığını açıkladı.

Dünyanın En Eski Teknoloji Ansiklopedisi olarak bilinen el yazması, arkeologların 1920'lerden beri sırlarını çözmeye çalıştıkları Çin erken imparatorluk yönetiminin ayrıntılı bir arşivinin bir parçasını oluşturmaktadır. 

Prof. Dr. Mark Pollard konuyla ilgili şu açıklamaları yapmıştır:

Kaogong ji, imparatora her şeyin kontrol altında olduğunu garanti etmek için bir yönetici tarafından yazılmış olabilir. imparatorluğun nasıl yönetileceğine dair bir kılavuzun parçasını oluşturuyor.

Ayrıca Pollard bilim insanlarının 100 yıldır metinde yer alan Jin ve Xi adlı iki temel bileşinin anlamını araştırdıklarını, ancak şimdi bunları tanımlayabildiklerini ifade etti.

Antiquity dergisinde yayınlanan bir araştırmanın yazarları daha önce Jin ve Xi'nin iki gizemli bileşeninin bakır ve kalay olduğu düşünüldüğünü belitti. Fakati yeni bulguların bunların iki farklı metalden ziyade, erken Çin bronzlarının üretiminde kullanılan önceden yapılmış alaşımlara atıfta bulunabileceklerini söylediler.

Yorumlar (0)

banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner109