banner119

banner118

Süne

Süne

Abone olbanner90
Gündem 27.01.2022, 16:32
7
Süne

Süne

Vücudu yassı olan yukardan bakıldığında hafif yükselti gibi görünen, renkleri siyah, kırmızı, kirli beyaz olabilen Süne birçok farklı türü olan bir canlıdır. Ülkemizde 7 ayrı süne türü olduğu bilinmektedir. Yılda bir defa üremektedir. Ergin yaşamlarının bir kısmı hareketli bir kısmı ise pasif şekilde geçmektedir. Bu dönemlere yazlama ve kışlama denilmektedir. Genelde kışın yüksek yerlerde soğuktan etkilenmemek için bir nevi kış uykusuna yatarlar yaz dönemleri ise yer değiştirirler. Özellikle bitkilerin yeni gelişmeye başladığı dönemlerde tarlalara dadanıp çiftleşir, yemek toplar ve beslenirler. 

Sünelerle Mücadele

Mücadelesi çok zor olmayan süne böceğinin doğal düşmanlarından birisi kuşlar olduğundan dolayı çiftçilere özellikle kuş popülasyonun olduğu bölgelerde çok zarar çıkaramamaktadır. Bunun haricinde larvalarla beslenen parazoitler de süneler ile iyi bir mücadele kaynağıdır. Bu canlıların ekinlere zarar verememesi için anız yakılmamalı, hasat geciktirilmemelidir.

Nadas zamanları doğru şekilde ayarlanmalı ve çok ürün çeşitli tarım yapılması gerekmektedir. Kimyasal mücadele de ise oldukça dikkatli olunmalıdır. Çünkü bu canlıyı öldürmek için kullanılacak ürünler diğer yararlı böceklere de zarar verebilmektedir. Bu nedenle yoğun görülen tarlalarda sadece kenarlarda şerit halinde kullanılmalıdır. Süneler konusunda daha fazla bilgi edinmek için https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/sune sitesine gidebilirsiniz.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106
banner108
banner109