Öümcül Tehlike Kapıdadeniz

 İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, denizlerdeki gizli tehlike akıntısına karşı vatandaşları direnmemeleri konusunda uyararak akıntıya kapılan vatandaşların telaşla yüzme yetilerini kaybettiklerini söyledi. Dehşet sıcaklıkların etkisiyle Hatay’da vatandaşlar, serinlemek için soluğu Akdeniz'de alıyorlar. Denizlerdeki gizli tehlike olan rip akıntısının en çok rastlandığı bölgelerden olan Hatay’da vatandaşlar, akıntıya karşı direnmeleri sonucunda boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. 

Mersin Büyükşehir Belediyesince Muharrem Ayında aşure dağıtıldı Mersin Büyükşehir Belediyesince Muharrem Ayında aşure dağıtıldı

Rip Akıntısı Nedir, Nasıl Kurtulunur?

"Rip akıntısı" deniz veya okyanus gibi büyük su kütlelerinde oluşan, genellikle dalgaların kıyıya geri dönüşü sırasında suyun şiddetli ve hızlı bir şekilde denize doğru akmasıdır. Rip akıntıları, yüzücüler ve denizciler için tehlikeli olabilir çünkü denize doğru çekilme gücü çok kuvvetli olabilir ve insanları açığa sürükleyebilir.

Rip akıntısından kurtulmak veya onunla başa çıkmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Panik Yapmayın: Rip akıntısına kapıldığınızda panik yapmayın. Panik, doğru kararlar vermenizi zorlaştırabilir.
  • Yanlış Yönlendirmeyin: Eğer rip akıntısı sizi denize doğru sürüklüyorsa, karaya doğru doğru yüzmeye çalışmayın. Bu durumda yan yana veya çapraz yönde yüzmek daha etkili olabilir.
  • Sakin Kalın ve Kıyıya Paralel Yüzün: Rip akıntısına yakalanırsanız, kıyıya paralel olarak yüzün. Bu şekilde akıntıya karşı yüzerek veya yanı sıra yüzebilirsiniz.
  • Sakin Kalın ve Kıyıya Paralel Yüzün: Rip akıntısına yakalandıysanız, kıyıya paralel olarak yüzün. Bu şekilde akıntıya karşı yüzerek veya yanı sıra yüzebilirsiniz.
  • Sakin Kalın ve Yüzmek Yorucu Olabilir: Eğer eminiz çı kuvvetli yüzme yapmak akıntı sürükleniyorsa, mümkün enerjinizi korumak için akıntı sürüklenmeyi kabul edin ve kıyıya yüzün.
Editör: Nilda Erol