Karaciğer vücuda alınan toksitlerin hepsi depolar ve hepsiyle başa çıkamaz dolayısıyla beslenmemizde karaciğeri temizleyen gıdalara da yer açmalıyız.” Diyerek kırmızı pancarın detoks etkisine dikkat çekti.

Lezzeti ve çok yönlü bir sebze olan pancar demir, magnezyum, folat, magnez, bakır, potasyum ve C vitamini yönünden de oldukça zengin olan bu sebzenin su oranı yüksek lif protein oranı orta düzeyde ayrıca kalorisi ise düşük miktardadır.  Bu özelliklerin tümü sayesinde enerji alımını dengeleyerek sağlıklı beslenme kalitesinde arttırır.

Bingöl Devlet'te narkozsuz klavikula ameliyatı Bingöl Devlet'te narkozsuz klavikula ameliyatı

Bunu Mutlaka Yapmalısınız

Pancarın en önemli özelliklerinden birisi ise vücudun fabrikası olarak nitelendirilen karaciğer toksinlerinden arındırmak olduğunu belirten uzman klinik psikolog uzman diyetisyen Merve Öz “günümüzde özellikle beslenme yoluyla çokça toksini yiyor ve yükleniyoruz dolayısıyla pancar başta olmak üzere havuç kırmızı beyaz lahana kara lahana karnabahar gibi lahanagiller zeytinyağlı balık enginar zerdeçal zencefil ve koyu yapraklı sebzeleri düzenli şekilde tüketmekte fayda var” dedi.

Pancar betalain ve betain gibi bileşenleri içermesi nedeniyle güçlü bir antioksidandır ve vücudumuza enerji verir. Detay’ın potansiyel olarak karaciğerdeki yağ birikintierini ve çoğalmasını önleyip azaltır. Güçlü antioksidan özelliği ile betain oksidatif stresi önleyerek ve akciğeri temizleyerek vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Ayrıca kırmızı pancar vücuttaki iltihabı gidermeye yardımcı olur.