Plastik ürünler, günümüzde dünyada en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Dayanıklı ve hafif olması sebebiyle uygun fiyatta satılmaktadır. Tekstil, ambalaj, otomotiv ve inşaat gibi birçok sektörde tercih edilir. Konya plastik firmaları  üretim merkezi ve metal kaplama firmaları ile Türkiye üzerinde önemli bir konumdadır. Şehir içerisinde birden fazla sayıda plastik ürün üretimi yapan imalatçı ve tedarikçi bulunur. Gıda, kozmetik ve ilaç gibi birçok sektörde plastik ambalaj ürünleri üreten firmalar dünya üzerinde önemli konumdadır. Bu tür firmalarda ambalaj tasarımı oldukça önemlidir. Plastik ürünlerden yapılan ev eşyaları, günlük yaşamın vazgeçilmezi halindedir. Bu alanda faaliyet gösteren firmalar, çeşitli ev eşyaları üretiminde destek verir. Plastik tabaklar, bardaklar, saklama kapları gibi ürünler kategori içerisinde yer alır. Fabrikaların özel üretim süreçlerinde özellikle metal kaplama firmaları gibi alanlara ürünlerin üretimi ve satışı konusunda uzmanlaşmış birçok firma bulunmaktadır. Yalnızca endüstriyel sektörler için özenle seçilen plastik parçalar üretilir. Elektronik, otomotiv ve tıp alanlarında sıklıkla tercih edilen plastik ürünlerde özel tasarım oldukça gereklidir. Çevre dostu üretim anlayışıyla destek veren firmalar Konya'nın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik ve çevreye olan katkıları ile tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu firmalar üzerinde iş alanları geniş yelpazede yer alır ve fazla olması sebebiyle seçim yapmak oldukça zordur. Konya bölgesi, plastik sektörünün önemli bir parçasını oluşturur. Ürünlerin üretimi ve kullanımı konusunda gelişmeleri takip etmek ve sektör üzerinde yenilikleri yakından takip etmekle fayda vardır.

Depremde öksüz ve yetim kalan afetzede çocuklar doyasıya eğlendi Depremde öksüz ve yetim kalan afetzede çocuklar doyasıya eğlendi

Plastik Ürünlerin Faydaları

Plastik ürünler, cam ya da metal malzemelere oranla oldukça haffitir. Bu sebeple nakliye ürünleri taşıyarak nakliye etmek kolaydır. Bu nedenle yakıt tasarrufu sağlar. Plastik ürünler, çürümeye, yırtılmaya ve kimyasalla karşı dayanıklıdır. Gıda ve içecek ambalajı, araba parçaları ve boru üretimi gibi uzun ömürlü olan ürünler için ideal seçenektir. Plastik ürünler istenilen herhangi şekle kolayca kalıplanabilir hale gelir. Bu nedenle plastik ürünlerin esneklik ve dayanıklılık nedeni ile birden fazla tasarımlarda üretilir. Konya plastik firmaları ile birçok plastik ürün geri dönüştürülebilir üretilmektedir. Atık miktarını azaltmakla birlikte plastik ürünlerin etkisini azaltmaya da yardımcı olur. Türkiye'nin sanayi bölgesinde önemli bir yeri olan Konya'da plastik ürünlerin üretimi ve tedarik edilmesi konusunda uzmanlaşmış birçok firma yer alır. Genellikle endüstriyel plastik ürünler, ambalajlara uygun plastik ürünler ve tarım sektörüne uygun üretilmekte olan plastik ürünler gibi çeşitli alanda faaliyet gösterir.

Editör: özge Özkan