banner107

Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

GEZİCİ FİLMMOR KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLIYOR - Kadınlar için yapılan bağımsız Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12. kez İstanbul, ilk kez Adana, Mersin ve Bodrumda yapılacak.

Abone olbanner90
Kültür Sanat 07.02.2014, 12:44 07.02.2014, 12:44
373
Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor
Kadınlar tarafından ve kadınlar için yapılan bağımsız Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 12. kez İstanbul, ilk kez Adana, Mersin ve Muğla-Bodrumda yapılacak.

"Kendine Ait Bir Cüzdan, Gelir, Bütçe" diyerek yola çıkan 12. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivalinde, 22 ülkeden 60 film, tema bölümleri, toplu gösterimler, açılış, kapanış etkinlikleri, panel, söyleşi ve atölyeler olacak. Altın Bamya Ödülleri de festival kapanışında yine "gelecek yıllar verilmemesi dileğiyle", 6. kez sahiplerini bulacak.

"Kadınların Sineması" bölümünde dünyadan ve Türkiyeden kadınların son yılda yaptığı uzun metraj, belgesel ve kısa filmler yer alırken, "Bedenimiz Bizimdir" bölümünde dünyanın dört bir yanından kadınların "Bedenimiz bizimdir" diyen filmleri olacak. "Kendine Ait Bir Cüzdan" bölümünde kadınların cüzdanı, geliriyle kendi ayakları üzerinde durma hikayeleri anlatılırken, "Cinsiyetler" bölümünde cinsiyet ve cinsel kimlik meselelerine dair ezber bozan filmler olacak. Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü de yine, kadınların edilgen, geleneksel, cinsiyetçi olmayan temsillerine, muhafazakar/ataerkil baskının kıskacında kadınların öznelik, öznellik, direnç, eylem ve düşlerine alan açan filmlerin yönetmenlerine verilecek.

Festival, 15-23 Martta İstanbulda, 5-6 Nisan Mersin, 12-13 Nisan Adana, 19-20 Nisan Muğla-Bodrumda olacak.

Yorumlar (0)