Rıdvan Şükür, Giorgio de Chirico’nun ‘Dünyanın Gizemi’ yolculuğunda

Dağcı ve tarihçi Rıdvan Şükür, Pera Müzesindeki Giorgio de Chirico’nun “Dünyanın Gizemi” adlı sergisinin sanatçının sanatsal serüvenine ışık tuttuğunu, eserlerinin resme felsefi ve şiirsel boyutlar kazandırdığı söyledi.

Abone olbanner90
Kültür Sanat 15.03.2016, 18:31 15.03.2016, 19:35 erhan demir
154
Rıdvan Şükür, Giorgio de Chirico’nun ‘Dünyanın Gizemi’ yolculuğunda
Pera Müzesinde 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico’nun “Dünyanın Gizemi” adlı sergi sergisine davetli olan sanatsever Rıdvan Şükür,  Sanatçının yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykelini bir araya getiren serginin sanatçının sanatsal serüvenine ve felsefi arayışlarına ışık tuttuğunu söyledi.
Giorgio de Chirico’nun 20. yüzyılın en özgün ve farklı sanatçılarının arasında yer aldığını belirten Şükür, ölümünden yıllar sonra Pera Müzesinde adına kapsamlı sergi açılmasının anlamlı olduğunu, ama sanatçıyı Türk halkının pek bilmediğini söyledi.  
Resimlerinde kullandığı geometrik formları şaşırtıcı perspektiflerle ele alan sanatçının eserlerine felsefi ve şiirsel boyutlar kazandırdığını Dünya’nın kabul ettiğini söyleyen Şükür, sanatçının Nietzsche, Schopenhauer ve Otto Weininger gibi düşünürlerin yazılarından etkilendiğini belirtti.
Metafizik sanatının kurucularından Ünlü ressam Giorgio de Chirico’nun eserlerinin gerçeküstücü sanatçılara esin kaynağı olduğunu ifade etti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?