Akdenizde Muz Üretimi Hedefi 220 Bin Ton

Türkiyenin muz tüketiminin yüzde 50sini karşılayan Akdeniz Bölgesinde, bu yıl 220 bin ton muz üretimi hedefleniyor.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 17.02.2014, 22:10 17.02.2014, 22:10
456
Akdenizde Muz Üretimi Hedefi 220 Bin Ton
Türkiyenin muz tüketiminin yüzde 50sini karşılayan Akdeniz Bölgesinde bu yıl 220 bin ton muz üretimi hedefleniyor.

Türkiyenin yaklaşık 400 bin tonluk muz ihtiyacının yüzde 50sini Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Anamur, Bozyazı, Arsuz ve Erdemlideki üreticiler karşılıyor. 2013 yılında 200 bin ton üretim yapan muz üreticisi, yaklaşık 400 milyon lira gelir elde etti. Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, Akdeniz Bölgesinde muz üretiminin eylül ayında başlayıp, bir sonraki yılın mayıs ayında sona erdiğini söyledi. Türkiyede üretimin Antalya, Mersin ve Hatay ile sınırlı olduğunu belirten Güzel, "23 bin dönüm alanda yılda ortalama 200 bin ton üretim yapılıyor. 2013-2014 döneminde ise 220 bin ton rekolte bekleniyor" dedi.

GİRDİLER ARTTI, FİYAT YERİNDE SAYIYOR

Muz üretimini artırmak için Birlik olarak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Güzel, "Değişik bölgelerde denemeler yapıyoruz, ancak ihracatı artırabilmemiz için daha fazla devlet teşviğine ihtiyacımız var. 10 yıl önce 70-80 bin ton muz üretiyorduk. Şimdi 200-220 bin tona çıktı. Devlet boş arazileri kiralamamıza yardım etse, faiz indirimi yapsa üretime daha fazla katkı sağlar. Üretim girdileri çok yüksek. 2000 yılında muz 1.2 liraydı, şu anda 1.8 ile 2 lira arasında satılıyor. Girdiler arttı, ancak fiyat yerinde sayıyor. Üretici borcunu ödeyemiyor" diye konuştu.

TÜRKİYEDE ÜRETİM AlanyaDA BAŞLADI

Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar ise Türkiyede muz üretiminin ilk defa Alanyada başladığını kaydetti. Muz üretiminin ticari amaçlı üretiminin ise 1920 yılında başladığına dikkati çeken Rüzgar, şöyle dedi:

" Alanyayı muz üretiminde marka yapmak için üreticilerimize her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Alanyada kayıtlı 7 bin 815 dekar alanda açık ve örtü altı olmak üzere muz üretimi yapılıyor. Kayıtlı üreticilerimiz yıllık 20 bin ton civarında muz üretiyor. Alanyanın bu yıl muz üretiminin havaların sıcak geçmesinden dolayı 70 bin tonu geçmesi bekleniyor. Ayrıca, Alanya muzunun kalitesi, örtü altı üretimle birlikte giderek arttı. Örtü altı üretimde muzu yılda iki kez hasat etmek mümkün ve bir muz ağacı her hasat zamanı yaklaşık 60 kilo muz verebilir."

MUZ KIRILGAN BİR MEYVE

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney de Alanyanın muz üretimi için doğru iklim koşullarına sahip yerlerden biri olduğunu söyledi. Muzun, nemli bir iklim ve bol suya ihtiyaç duyan oldukça kırılgan bir meyve olduğunu anlatan Güney, "Kış yaklaşırken hava koşulları bozulmaya başladığından muz ağacını korumak amacıyla etrafına naylon geçirilir. Muz üretiminin artırılması amacıyla bilimsel yöntemlerin kullanılması için eğitim çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Muz üretiminin bilimsel yapılması ve üreticilerin eğitimi için çalışıyoruz" dedi. - Antalya

Yorumlar (0)