Antep Baklavası Avrupa Birliğinde Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, “Antep Baklavamız, üreticiler tarafından tescil belgesinde ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması şartıyla üretilebilecektir.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 22.12.2013, 16:22 22.12.2013, 16:22
233
Antep Baklavası Avrupa Birliğinde Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Antep Baklavamız, üreticiler tarafından tescil belgesinde ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması şartıyla üretilebilecektir. Avrupa Komisyonu uzun süren teknik incelemelerin ardından Antep baklavasını kendine özgü nitelikleri itibariyle coğrafi işaret olarak tescil ederek koruma altına almıştır" dedi.

Gaziantep Sanayi Odasının Avrupa Birliği (AB) nezdinde yaptığı başvurunun sonuçlandığını ve "Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası" coğrafi işaret (mahreç işareti) olarak ABde tescil edildiğini kaydeden Avrupa Birliği Bakanlığı, tescilin ABnin Resmi Gazetesinde önümüzdeki günlerde yayımlanacağını bildirdi.

Bu tescil ile Antep Baklavasının her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı Avrupa Birliğin de koruma altına alındığını açıklayan Bakanlık şu ifadelerde bulundu:

"Antep Baklavamız, üreticiler tarafından tescil belgesinde ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması şartıyla üretilebilecektir. Avrupa Komisyonu uzun süren teknik incelemelerin ardından Antep baklavasını kendine özgü nitelikleri itibariyle coğrafi işaret olarak tescil ederek koruma altına almıştır. Bu tescil ülkemiz ve özellikle Gaziantepimizin ekonomisi için önemli bir kazanımdır. Halihazırda 170ten fazla ürünümüz ülkemizde coğrafi işaret koruması altındadır. Yerel ürünler bakımından oldukça zengin olan ülkemizde "Antep Baklavası" gibi ABde coğrafi işaret tescili mümkün olan bir çok ürünümüz mevcuttur. "Antep Baklavası"nın tescili diğer ürünlerimiz için de teşvik edici bir gelişmedir."

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Gaziantep Sanayi Odasının başvurusundan sonra süreci yakından takip ettik ve nihayetinde bir zenginliğimizi daha ABde tescil ettirerek çok önemli bir adım attık. Antep Baklavasının AB tarafından tescil edilmesi esasen Türkiyenin Avrupa Birliğine katacağı zenginliklerin de bizzat AB tarafından tescil edilmesidir. Avrupa Birliği Bakanlığı olarak bu ürünlerimizin ABde tescili konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Antep Baklavasının sadece Gaziantepin değil Türkiyenin bir zenginliği olduğunu hatırlatan Bakan Bağış, Gaziantep Sanayi Odasının bu konuda bazı haksızlıkların önüne geçmek adına önemli bir çaba ortaya koymasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sanayi Odasına bu hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bağış sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Artik Antep Baklavamız resmen tescillendi ve Avrupa sofralarında "Antep Baklavası" olarak yer almayı hak etti ve bundan böyle sadece Gaziantepin değil, sadece Türkiyenin değil, Avrupanın da bir zenginliği haline gelecek. Bugün zaten baklavamız Brüksel de dahil olmak üzere Avrupanın önemli merkezlerinde bizzat Gaziantepli yatırımcılarımız tarafından Avrupa halklarının sofrasına sunulmuş durumda. O yatırımların açılışını bizzat yaptığımda veya ziyaret ettiğimde Avrupalıların Antep Baklavasına gösterdikleri ilgiye de şahit oldum, oluyorum. Biz Avrupanın krizlerle boğuşmaktan tadının kalmadığı bir dönemde onlara Gaziantepin fıstıklı baklavasını zaten her zaman öneriyoruz. Türkiye üye olduğunda AB pastasının dilimlerinin küçüleceğini zannedenlere de bu tescil çok anlamlı bir cevaptır. Mısır unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz. O yüzden Türkiyenin üyeliğini türlü oyunlarla engelleyebileceğini zannedenler beyhude bir çaba içindedir. Türkiye ABye yük olmaya değil, ABden yük almaya geliyor. Biz pastayı da büyüteceğiz, baklavayı da Avrupanın mutfağına armağan edeceğiz."

Gaziantepin istiklalimiz için gösterdiği kahramanlığı, bugün istikbal mücadelemizde gösterdiğine dikkat çeken Bağış, şehrin son 11 yılda kaydettiği atılıma da vurgu yaparak şunları ifade etti:

"Gaziantepin Fatma Bacısı, şehrin bu noktalara gelmesi adına gerçekten de Antep ve Antep halkı için büyük bir şans. Türk toplumunun temel direği olan aile kurumunu güçlendirmek için önemli projelere imza atan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin, yerel yönetimlere kadın elinin değmesi noktasında da simdi Gaziantepten yeni bir sürecin öncülüğünü üstlendi. Mülki Amiriyle, yerel yönetimiyle, sivil toplumu ve bütün vatandaşlarıyla Gaziantep gerçekten önemli bir dayanışma ve birliktelik tablosu sergiliyor ve bu tablo da yeni başarıları beraberinde getiriyor. Terör olmadığında, terör barınmadığında bir şehrin ne kadar kalkınabileceğinin en bariz şahidi de yine Gazianteptir. Bu bakımdan Gaziantep modeli hem ülkemizin kardeşliğine, hem de AB yolculuğuna güç vermektedir." - ANKARA

Yorumlar (0)