Bakan Eroğlundan Kuraklık Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “İstanbul ve kritik 76 şehrimize su sıkıntısı çektirmeyeceğiz.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 31.05.2014, 21:19 31.05.2014, 21:19
340
Bakan Eroğlundan Kuraklık Açıklaması
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Burdur Tanıtım Günlerine katıldı. Bakan Eroğlu, girişte basın mensuplarının İstanbulda su sıkıntısının olup olmayacağını ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Eroğlu, "İstanbulda su sıkıntısı çektirmeyeceğiz. Yağışlar da geliyor bu hafta zaten. Kaldı ki biz daha B planını bile devreye sokmadık. İstanbulda sadece mevcut barajlardan su akmıyor. Melen ve Yeşilçaydan da su akıyor. İstanbulda ve bütün Türkiyede yaklaşık yüzde 25 civarında geçmiş yıllara göre su eksikliği var, yağışlarda eksiklik var. Zaten 7 yılda bir kuraklık oluyor. Biz 76 şehrimize uzun vadeli planlama yaptık. Onların baraj, göletlerini, içme suyu arıtma tesislerini, terfi merkezlerini, içme suyu haznelerini inşa ettik" dedi.

"EĞER BU TESİSLERİ YAPMASAYDIK TÜRKİYEDEKİ PEK ÇOK ŞEHİRDE SU SIKINTISI OLACAKTI"

İzmirden Mardine, Sinoptan Mersine, İstanbuldan Karsa kadar bütün şehirlerde planlamaların yapıldığını belirten Bakan Eroğlu, "Eğer bu tesisleri yapmasaydık sadece İstanbulda değil, Türkiyedeki pek çok şehirde su sıkıntısı olacaktı. Ama Allaha şükür hükümetimiz son 10 yılda içme suyu temini konusunda belediyelere bırakmadan çok büyük yatırımlar yaptı. Hatta İzmirde Büyükşehir Belediyesi mesuliyetinde olan barajların ishalatlarını da biz yaptık. Neden? İzmir susuz kalmasın diye. Dolayısıyla bu tür spekülasyonları bırakın. Biz hiçbir şehri susuz bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Burdur Valiliği ve Ankara Burdurlular Derneği tarafından düzenlenen Burdur Tanıtım Günlerinin ikincisi Ankara Atatürk Kültür Merkezinde başladı. Bakan Eroğlu, Burdura özgü yöresel ürünlerin ve Burdur mermerlerinin bulunduğu stantları gezdi. Burdurlularla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Eroğlu, yöresel ürünlerin de tadına baktı. Sipsi çalıp, tüfekle poz veren Eroğlu, Burdurluların söylediği türküleri dinledi. Bakan Eroğlu ayrıca, böbrek rahatsızlığına ve mide şişkinliğine iyi gelen barutlu sudan da içti. -

Yorumlar (0)