banner107

Kiviyle Besleneni de Var, Et Yiyeni De

- Eskişehirde, teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, Amazon Nehri ve mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan, Sualtı Dünyasında Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehrinden getirilen 84 farklı türden toplam 2 bin 500 balık kivi, biber, havuç ve deniz ürünleriyle besleniyor Sualtı Dünyası Akvaryum Sorumlusu Türkeğilmez: Kivi, havuç ve biber yiyen balıklarımız var. Doğal ortamlardaki besin kaynaklarını sağlamaya çalışıyoruz.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 26.01.2014, 13:07 26.01.2014, 13:07
330
Kiviyle Besleneni de Var, Et Yiyeni De
Eskişehirde, teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, Amazon Nehri ve mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan, Sualtı Dünyasında Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehrinden getirilen 84 farklı türden toplam 2 bin 500 balık, kivi, biber, havuç ve deniz ürünleriyle besleniyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası Akvaryum Sorumlusu Aygün Türkeğilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 bin 200 metrekare alana sahip Sualtı Dünyasında 84 türden 2 bin 500ü aşkın balığın barındığını kaydetti.

Ana tankın bin metreküp su hacmine sahip olduğunu ifade eden Türkeğilmez, şöyle konuştu:

"Ana tankımızda 13 köpekbalığı, 3 kartalbaşlı, 3 sivriburun, bir de kazıkkuyruk cinsi vatoz bulunuyor. Kuzey Ege, Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehrinden gelen balıklarımız var. Balıklarımızın beslenmeleri dalgıçlarımız tarafından yapılıyor. Köpekbalıkları ve vatozlar elle besleniyor. Bazı balıklarımız serpe yöntemiyle besleniyor. Otçul balıklarımız meyveden ve sebzeden, diğer balıklarımız kalamar, karides, uskumru ve istavrit gibi ürünlerden besin kaynaklarını alıyor. Haftanın belirli saat ve günlerde beslenme periyotlarımız var. Bütün balıklara, belirli miktarlarda besin veriliyor. Kivi, havuç ve biber yiyen balıklarımız var. Doğal ortamlardaki besin kaynaklarını sağlamaya çalışıyoruz. Ana tankımızda günlük yaklaşık 10 kilogram deniz ürünü tüketiliyor."

Türkeğilmez, açılışı 21 Ocakta gerçekleştirilen Sualtı Dünyasına yoğun ilginin olduğuna değinerek, Eskişehirde ilk kez böyle bir dünyanın bulunduğunu anımsattı.

Çocukların Sualtı Dünyasını görmek için adeta akın ettiğini vurgulayan Türkeğilmez, "Burası, çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekiyor. Okullardan gruplar geliyor. Türkiyede sadece bizim akvaryumumuzda bulunun Golden cinsi mersin balığı var. Su altında dalış yapanların bile göremeyeceği su altı canlılar, burada bulunuyor" dedi.

Dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen özel balık türleri ile tanıştıracak Sualtı Dünyası, tek seferde 400, bir günde ise 3 bin 500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilme kapasitesine sahip.

Haftanın 7 günü saat 10.00-19.00 arasında ziyarete açık olacak Sualtı Dünyasında, bilet fiyatları yetişkinler için 3, öğrencilere ise 2 lira olarak belirlendi. - Eskişehir

Yorumlar (0)