banner107

Mersin Tarımında Nükleer Risk Tartışması

Anamur Muz Üreticileri Birliği, Akkuuyu Nükleer Santralinin yerli muz üretimini ve satışını olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 07.06.2014, 18:36 07.06.2014, 18:36
315
Mersin Tarımında Nükleer Risk Tartışması
Anamur Muz Üreticileri Birliğinin yaptığı açıklamada, nükleer santrallerin 200 kilometre yarıçapı çevresinde yetişen gıda ürünlerinin santralin etkisi altında kalacağı, bölgede yetişen ürünlere de Nükleer Kalıntı Vardır logosu konulmak durumunda kalınacağına dikkat çekerek, yerli muz üretiminin bundan olumsuz etkileneceğini bildirdi.

Bu açıklamanın ardından Mersinin Gülnar İlçesinin Büyükeceli Mahallesine yapılması planlanan Akkuyu nükleer santralini yapacak olan Akkuyu NGS A.Ş.den açıklama geldi. Akkuyu NGS A.Ş. yaptığı açıklama ile herhangi bir ürün için tehlikeyi, zararı ya da riski ifade eden bir damga vurulmasının gerekmediği görüşünü savundu.

Akkuyu NGSnin tasarımı çevrenin ve bölge halkının radyasyondan tamamen korunması üzerine kurulu olduğu, santral, radyonüklitlerin çevre ile temasını engelleyen, birbiri ile iç içe geçmiş, 4 fiziksel bariyerden oluştuğu belirtilen açıklamada, "Akkuyu NGS, bu bariyerler sayesinde azami korunaklı bir güvenlik sistemine sahip olacaktır. Bu tasarımla çevre ve bölge halkının radyasyondan korunması tamamen güvence altına alınmış olacaktır. Bir başka deyişle, normal işletme koşullarında bölge halkının ve çevrenin doğal radyasyon seviyelerini aşacak düzeyde radyasyona maruz kalması söz konusu değildir" denildi.

Akkuyu NGSnin işletimi sırasında normal işletme koşullarında bölgedeki tarımsal faaliyetlerin ve ürünlerin, hiçbir şekilde olumsuz bir etki ile karşılaşmayacağı" ifade edildi.

Açıklamanın devamında şu görüşlere yer verildi;

"Akkuyu NGS herhangi bir kazaya karşı tam nitelikli bir teknolojiye sahiptir. Ancak tasarımdan kaynaklanmayan herhangi bir kaza durumunda da, Gıda Maddesi Kısıtlama Bölgesinin (NGS merkezli 80 kilometre yarıçaplı dairesel alan) içinde kalan bölgelerde, bazı gıda maddelerinin kullanımı kontrol altına alınacaktır. Fransa, ABD, Kanada, İngiltere, Finlandiya, Rusya, İspanya, Güney Kore gibi Nükleer santrale sahip ülkelerde tarım ürünlerinin nükleer uyarı logosu ile satılmamaktadır. Hindistanda Kudankulam Nükleer Santralinin sadece 1 kilometre ötesinden başlayarak tarımsal faaliyetler yürütülmektedir. Hindistan muz üretiminde dünyada ilk sırada gelmektedir. Bu kapsamda muz ya da herhangi bir tarımsal üründe nükleer kalıntı olması mümkün değildir."

Yorumlar (0)