banner107

Mersinde Deniz Manzaralı Orman Hileli Satıldı İddiası

Orman mühendisi Mehmet Uysal, deniz manzaralı arazinin orman olarak tescil edilmesine rağmen satıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 30.01.2014, 18:47 30.01.2014, 18:47
986
Mersinde Deniz Manzaralı Orman Hileli Satıldı İddiası

Orman Mühendisi Mehmet Uysal, Mersinin Bozyazı İlçesinde deniz manzaralı 24 bin 97 metrekare arazinin orman olarak tescil edilmesine rağmen 2B kapsamında hileli şekilde A.Ş.G. adlı işadamına satıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

8 yıl önce Salıyokuş mevkiinde 7 bin metrekare arazinin sahibi olan A.Ş.G., bu taşınmazın yanındaki 24 bin 97 metrekare arazinin kendi adına tescil edilmesi için dava açtı. Söz konusu davada bilirkişi olarak görevlendirilen Mehmet Uysal, A.Ş.G. tarafından muz serası yapılan arazinin orman alanı olduğuna ilişkin rapor hazırladı. Ayrıca davacı işadamının kendisine rüşvet teklif ettiği iddiasıyla şikayetçi oldu. Mahkeme üç yıl süren davada buranın orman arazisi olduğuna karar verdi. Yargıtay da yerel mahkemenin kararını 2010da onadı.

SATIŞ YASALARA AYKIRI

Şu anda Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünde görev yapan Mehmet Uysal, geçen hafta Anamur Cumhuriyet Başsavcılığına orman arazisinin hileli şekilde 2B arazisi olarak gösterilip, işadamı A.Ş.G.ye satıldığı iddiasıyla şikayetçi oldu, sorumluların cezalandırılmasını istedi. Uysal, suç duyurusu dilekçesinde 8 yıllık dava sürecini anlatıp, ilgili kanun maddelerini sıraladı ve yapılan arazi satışının yasalara aykırı olduğunu öne sürdü. Uysl, Bu arazinin orman olarak tescili kesinleşmesine rağmen, bu şahıs nasıl olur da 2B kapsamında kendi üzerine geçirir Bu tamamen kanunsuz bir uygulamadır dedi.

Uysal, bu araziyle ilgili kesinleşen mahkeme kararını ilgili çevrelerle paylaştığını, sosyal paylaşım sitesinde de davaya ilişkin çeşitli yorumlar yazdığını, bunun üzerine A.Ç.G.nin hakaret iddiasıyla şikayetçi olduğunu; görevden alınma pahasına kamu yararına doğruları söylemekten kaçınmayacağını ifade etti.

İŞLEMLER YASAL

Bozyazıda akaryakıt istasyonu işleten, komisyonculuk ve çiftçilik yapan A.Ş.G. ise söz konusu arazinin satışıyla ilgili işlemlerin yasal olduğunu savundu. Rüşvet iddiasını da reddeden Gümüş, bu konunun savcılıkça araştırılmasının devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)