banner107

Sebze ve Meyveye Zam Geliyor

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu Başkanı, Sebze ve meyve fiyatlarında 2 gün içerisinde yüzde 20-30 artış olacak. dedi.

Abone olbanner90
Mersin İdman Yurdu 08.06.2014, 14:40 08.06.2014, 14:40
714
Sebze ve Meyveye Zam Geliyor
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, soğuktan sonra yağışlı havaların üreticileri olumsuz etkilediğini belirtti. Burhan Er, "Son günlerde ülke genelinde etkisini gösteren olumsuz hava nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında 2 gün içerisinde yüzde 20-30 arasında artış olacak." dedi.

SOĞUK HAVA VE YAĞIŞLAR ZARAR VERDİ

Er, Marttan itibaren Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava nedeniyle sebze ve meyvelerin zarar gördüğünü ve bunun da fiyatlara yansıdığını söyledi.

Son günlerde yine ülke genelinde yağışlı havanın etkili olduğunu hatırlatan Er, çiftçilerle sürekli koordinasyon içinde olduğunu ve yağışların ürünlere etkisi üzerine bilgi aldığını anlattı.

"2 GÜN İÇERİSİNDE YÜZDE 20-30 ARTIŞ OLACAK"

Er, bu durumun kendilerine olumsuz yansıdığını dile getirerek, "Bu, maalesef sebze ve meyve fiyatlarına etki edecek. Son günlerde ülke genelinde etkisini gösteren olumsuz hava nedeniyle sebze ve meyve fiyatlarında 2 gün içerisinde yüzde 20-30 arasında artış olacak. Her ne kadar stoklarda mal varsa da kaçınılmaz olarak bu artış olacak çünkü belli bir bölgede değil, ülke genelinde yağış etkili." dedi.

EN ÇOK ETKİLENEN 2 MEYVE

Olumsuz hava koşullarından en çok kayısı ve kirazın etkilendiğini belirten Er, şöyle devam etti: "Zaten kayısı ve kiraz fiyatları geçen seneye oranla yüksekti. Bir hafta önce İzmir, Manisa, Afyondaki kiraz üreticilerimiz darbe yemişti. Aydındaki üreticilerle görüştüm. Çilek tarlaları çok büyük oranda hasar aldı. Bu nedenle çilek fiyatlarında artış kaçınılmaz. Aydın, Denizli gibi yerlerde de büyük hasar var. İşçiler kirazları toplayamıyor. Aynı şey erik için de geçerli. Tokat, Amasya bölgesinde kiraz geçen seneye oranla yüzde 70 hasarlı. Bu çok büyük bir rakam. Üretim çok düştü."

"İHRACATA DA YANSIYACAK"

"Sadece meyve değil sebze için de aynı şey geçerli. Domates, biber, fasulye, patlıcan gibi ürünler de zarar gördü. Sebze ve meyvelerimiz hasar aldı. Özellikle bahsettiğim meyvelerin bu şekilde ihraç edilmesi mümkün değil. Çünkü kaliteleri çok düşük. Bu ihracata da yansıyacak."

SÜT FİYATLARI YÜZDE 10 ARTACAK

Ukrayna krizi ve kuraklığın artırdırdığı maliyetler, süt zammını da tetikledi. Ulusal Süt Konseyinde bir araya gelen üreticiler, çiğ süt fiyatına litre başına 10 kuruş zam yapma kararı aldı. 1 Temmuzdan itibaren devreye girecek zamla raflarda süt fiyatının yüzde 10 artması bekleniyor. Sektör temsilcileri sütün litre fiyatının 2.20nin altına inemeyeceğini kaydetti.

Yorumlar (0)