30 Büyükşehiri Kapsayan Yerel Seçim Anketi

Yerel seçimler öncesi 30 büyükşehirde yapılan anketin sonuçlarına göre; AK Parti birçok ilde ipi göğüslüyor. CHPnin kalesi İzmirde fark 2 puan.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 07.02.2014, 12:43 07.02.2014, 12:43
184
30 Büyükşehiri Kapsayan Yerel Seçim Anketi
29 Mart yerel seçimlerine 50 gün kala, MAK Danışmanlık Şirketi 30 büyükşehiri kapsayan araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Yapılan araştırmaya göre; AK Parti İstanbul ve Ankarada ipi göğüslüyor. İzmirde ise fark 2 puana kadar indi.

İSTANBULDA FARK 7 PUAN

İstanbul hiç kuşkusuzki siyasi partiler için en önemli kent. Türkiyenin mega kentinde yapılan son anketler AK Partiyi önde gösterirken, CHP adına büyük umutlarla seçime giren Mustafa Sarıgül partinin oylarını yüzde 38lere kadar çıkardığı konuşuluyor. İstanbul seçmeninin nabzının tutan MAK Danışmanlıkın bu ilde yaptığı ankette AK Partiye destek oranı yüzde 44 olarak belirlendi. CHPnin adayı Mustafa Sarıgülün yüzde 37 ile ikinci sırada yer aldığı araştırmada MHP yüzde 5te kaldı.

ANKARADA GÖKÇEK İPİ GÖĞÜSLÜYOR

Ankarada CHPnin Mansur Yavaş ile seçime girmesi, büyük tartışma yaratmıştı. 4 dönemdir Melih Gökçekin oturduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğunda 30 Martta kimin oturacağı merak konusu. Yapılan son araştırmaya göre Başkent Ankarada yüzde 43 ile ipi göğüslüyor. CHPnin yüzde 34lük kesimin desteğini aldığı kentte, yüzde 15 ile MHP üçüncü sırada.

İZMİRDE FARK 2 PUANA İNDİ

İzmirde Binali Yıldırım ile Aziz Kocaoğlu arasında kıyasıya bir mücadele var. CHPnin kalesi olan İzmirde AK Parti adayı Yıldırıma destek yüzde 43 oranında. Mevcut başkan Kocaoğlunun bir dönem daha başkanlık yapmak istediği İzmirde CHPye destek ise yüzde 45 civarında.

ADANADA BAŞA BAŞ MÜCADELE

30 Martta yapılacak olan yerel seçimlerin en çekişmeli geçeceği illerin başında şüphesiz Adana gelmektedir. Zira; Adana, sosyo kültürel yapısı ve demografik oy dağılım haritası itibarıyla zaten AK Parti, CHP ve MHP nin birbirlerine çok yakın oy dağılımına sahip oldukları bir büyük şehirdir. Adanada AK Parti yüzde 29, MHP yüzde 28, CHP ise yüzde 27lik kesimin desteğini alıyor.

CHP KALESİNİ KAYBETTİ

Antalya 2009 yerel seçimlerinde AK Partinin seçimi kaybettiğinde en büyük şoku yaşadığı şehir olarak aklımızda kaldı. Bu dönemde iktidar partisi geçen dönem belediye başkanlığını CHP ye karşı kaybeden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türelle yarışırken, CHP mevcut başkan Mustafa Akaydınla yarışacak. CHPnin kalesi olarak gösterilen Antalyada AK Parti yüzde 39 ile ilk sırada yer alırken, CHP yüzde 37de kaldı.

AYDINDA ÇEKİŞME

Şüphesiz seçimlerin en çekişmeli geçeceği illerden biri de AYDIN… CHPnin mevcut bayan belediye başkanı Özlem Çerçioğluna karşılık AK Parti Mustafa Savaşı sahaya sürdü. Ancak sürpriz MHPden Ali Uzunırmakın aday olduğu kentte CHP ile AK Parti yüzde 31lik oy oranıyla ilk sırada yer alıyor. Aydın seçmeninin yüzde 30 ise MHPnin adayını desteklediğini belirtti.

BALIKESİRDE AK PARTİ-MHP SAVAŞI

AK Partinin 2009 da MHPye karşı belediye başkanlığını kaybettiği Balıkesire bu dönem Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur ile girmesi Balıkesire verdiği önemi göstermesi bakımından önemli… MHPnin mevcut başkanla gireceği yarışta AK Parti bir adım önde görünüyor. Balıkesirde AK Parti yüzde 38 ile ik sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 36lık kesimin desteğini alan MHP var. Balıkesirde CHPye destek yüzde 17de kaldı.

AK PARTİ BURSADA ÇOK RAHAT

AK Partinin çok rahat olduğu illerden biri olan Bursada Ak Partinin nerdeyse oylarının yarısını alıyor. Bu şekliyle Bursa yerel seçimden öte genel seçimde Türkiye geneli tablosuna yakın bir görüntü vermektedir. Bursa seçmeninin yüzde 49u AK Partinin adayını destekleyeceğini belirtirken, yüzde 28lik kesimde tercihinin CHPnin adayından yana kullanacağını belirtti.

DENİZLİDE İTTİFAK İDDİASI

AK Partinin favori olduğu illerden Denizlide özellikle uzun yıllar sonra bir bakan sahibi olması yerel seçim anketine de yansıdı. CHP nin ikinci parti olduğu Denizli de seçmenler arasında bir CHP-MHP ittifakı konuşuluyor. Denizli seçmeninin yüzde yüzde 42si tercihini AK Parti adayından yana kullandı. CHPnin yüzde 32lik kesimin desteğini aldığı ilde, MHP yüzde 21de kaldı.

DİYARBAKIR BDP DİYOR

AK Partinin Galip Ensarioğlu ile girdiği yarışta Diyarbakırda favori parti BDP olarak görülmektedir. AK Partinin oyunu ciddi anlamda artırabileceği Diyarbakırda Saadet Partisi de eski bir Belediye Başkanı ile yarışıyor. Diyarbakırlı seçmenin yüzde 50lik kesimi tercihini BDPden yana kullanırken, ikinci sıradaki AK Partiye destek yüzde 43te kaldı. Diyarbakırda CHP ve MHPye oy çıkmadı.

ERZURUMDA MEHMET SEKMEN RAHAT

Kurulduğu günden bu yana AK Partinin kalesi bir şehir olan Erzurum; 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve partisinin oyunu cidden artıran Ahmet Küçüklerin yerine bu dönem İstanbuldan bir deneyimli siyasetçiyle Mehmet Sekmenle sahada… Erzurumda yüzde 58lik gibi büyük bir kesim AK Partinin adayını desteklerken, ikinci sırada yüzde 30 ile MHP var.

BÜYÜKERŞENİ ZORLAYAN ADAY

CHPnin kalesi olmaktan öte kişisel başarısı dikkat çeken Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen bu dönem geçen dönemler kadar rahat değil. Zira Ak Parti bölgede çok sevilen Harun Karacan ile yarışta. Bu ilde yüzde 45 ile ilk sırada yer alan CHPyi 2 puan gerisinde yüzde 43 ile AK Parti izliyor.

GAZİANTEPTE FATMA ŞAHİN FARKI

AK Partinin Fatma Şahinle yarışacağı Gazi Antepte kendine en yakın partinin yaklaşık iki katı oy alabildiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla anketlerin diliyle eski bakan Şahin yeni dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantepte AK Partiye destek yüzde 52 olarak belirlenirken, ikinci sıradaki CHP yüzde 30da kaldı.

HATAYDA İLGİNÇ YARIŞ

AK Partinin Adalet Eski Bakanı Sadullah Erginle gireceği seçimde; 2009 yılında AK Partiden seçilen ve halen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olan Lütfü Savaşın CHPye geçmesi ve CHP tarafından aday yapılması çok ilginç bir seçim yaşanacağının habercisi. Hatayda seçmenin yüzde 452i yerel seçimlerde AK Partiye destek vereceğini belirtirken, CHPye destek yüzde 36 olarak belirlendi.

KAYSERİDE FARK 40 PUAN

AK Partinin kalesi şehirlerden biri olan K.Maraşta iktidar partisi seçime il başkanı M. Fatih Erkoçla giriyor. MHPnin Tahir Akgemci ile yarışacağı seçimde, diğer partilerin seçimin kaderinde etkin bir oy alması muhtemel görülmüyor. Bu ilde AK Parti seçmenin yüzde 62 gibi büyük bir kısmının desteğini alırken, ikinci sıradaki MHP yüzde 24lük kesim tarafından desteklendi.

KAYSERİDE DESTEK YÜZDE 63

AK Parti en önemli kalelerinden Kayseride seçimlerin uzak ara favorisi olarak dikkat çekiyor. İktidar partisi 3. dönemde de seçimlere mevcut başkan Mehmet Özhaseki ile giriyor. Özhasekiye destek yüzde 63 civarında. Yüzde 20 ile ikinci sırada yer alan MHPyi yüzde 11 ile CHP izliyor.

KOCAELİ YENİDEN KARAOSMANOĞLU DİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde AK Parti favori durumda. İktidar partisi seçime mevcut başkan İbrahim Karaosmanoğluyla girerken CHP özellikle merkez ilçeye yüklenmiş durumda. Bu ilde AK Parti yüzde 51 ile ilk sırada yer alıyor. Yüzde 31 ile ikinci sırada yer alan CHPyi yüzde 7 ile MHP takip ediyor.

KONYADA REKOR

AK Partinin en yüksek oy oranına sahip olduğu büyükşehir Konyadır. Bu ilde AK Parti seçime mevcut büyükşehir belediye başkanı Tahir Akyürek ile giriyor. Yüzde 65 gibi rekor bir oyla ilk sırada yer alan AK Partinin en yakın takipçisi yüzde 15 ile MHP.

MALATYADA SAADET SÜRPRİZİ

Yerel seçimlerde AK partinin favori olduğu illerden biri de Malatya… Ancak özellikle geçmişte 2 dönem Malatyada belediye başkanlığı yapan A. Münir Erkalın Saadet Partisinden aday olması seçimin kazanan anlamında sonucunu değiştirmese de Saadetin oy oranında sürpriz bir sonuç çıkmasını muhtemel hale getirebilir. Malatyada yüzde 50lik kesimin desteğini alan AK Partiyi yüzde 25 ile Saadet Partisi izliyor.

MANİSADA KIRAN KIRANA MÜCADELE

AK Partinin seçime Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ile gireceği Manisada MHP ile kıran kırana bir mücadele yaşanacak. AK Parti bir adım önde olduğu yarışta yüzde 38lik kesimin desteğini alırken, ikinci sıradaki MHP yüzde 36lık kesimin desteğini aldı.

MARDİNDE AHMET TÜRK FARKI

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı şu anda Ak Partide… AK Partide mevcut belediye başkanı yerine adayını değiştirdiği yerel seçimlere BDP Ahmet Türkle giriyor… Bu durum BDPyi Mardinde favori parti haline getiriyor. Bu ilde yüzde 46lık kesimin desteğini alan BDP ilk sırada yer alırken, 2 paun gerisindeki AK Parti yüzde 44de kaldı.

EN ÇEKİŞMELİ ŞEHİR

Türkiye geneli büyükşehir belediyeleri içinde en çekişmeli şehirlerden biri olan Mersinde AK Parti seçime Mustafa Severle girerken, CHP mevcut belediye başkanıyla yarışıyor. Seçimde bir diğer iddialı parti MHP seçime Tarsusun başarılı belediye başkanı ile giriyor. Bu ilde yüzde 27lik kesimin desteğini alan AK Parti ve CHPyi yüzde 26 ile MHP izliyor.

MUĞLADA CHP İPİ GÖĞÜSLÜYOR

Büyükşehir yasasıyla AK Partinin avantaj elde ettiği şehirlerden birisi Muğladır. İktidar partisinin Muğla Üniversite rektörü ile yarışacağı seçimde özellikle seçmen arasında çok sevilen Mestan Yaymanın merkez ilçe Menteşede aday olması AK Partinin en önemli avantajı. CHP seçimde ipi göğüslemeye daha yakın. Araştırmada CHP seçmenin yüzde 37sinin desteğini alırken, AK Parti yüzde 29da kaldı.

ORDUDA FARK 2 PUAN

AK Partinin Milletvekili Enver Yılmazla yarışacağı seçimde CHP iki dönemdir seçimi kazanan Seyid Torunla yarışa girdi. Çekişmenin hakim olacağı illerden biri olan Orduda CHP yüzde 44, AK Parti ise yüzde 46lık kesimin desteğini aldı.

SAKARYADA MAKAS AÇILIYOR

Ak Partinin favori olduğu illerden biri de Sakarya. Bu ilde Ak Parti lehine açık makasın kapanması nerdeyse imkansız görülmektedir. Yüzde 46lık kesim seçimlerde AK Partinin adayını destekleyeceğini belirtirken, ikinci sıradaki MHPye destek yüzde 30 olarak belirlendi.

SAMSUNDA AK PARTİ FAVORİ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin AK Parti için çok kolay geçeceği görülüyor. Yüzde 45lik kesimin desteğini alan AK Partiyi yüzde 24le CHP takip ediyor. Samsunda MHPye destek yüzde 23.

BAYDEMİR HAYALKIRIKLIĞI YAŞAYACAK

BDPnin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yarışacağı Şanlıurfada AK Parti CelaCelalettin Güvenç ile sahaya iniyor. Ancak yapılan araştırmalara göre, Baydemir kozunu sahaya süren BDP, beklenen çıkışı yapamadı. Yüzde 62 ile AK Partinin ilk sırada yer aldığı kentte, Baydemire destek yüzde 25 oldu.

AK PARTİNİN TEKİRDAĞ AŞKI

CHPnin favori olduğu Tekirdağda Büyükşehir yasasıyla oy kullanacak kırsalın yaklaşımı AK Partiyi umutlandırıyor. Öyle ki Çorluya milletvekilini belediye başkan adayı koyan iktidar partisi bu seçime verdiği önemi gösteriyor. Tekirdağda AK Parti yüzde 36, CHP ise yüzde 38lik kesim tarafından destekleniyor.

CHP, TRABZONA ASILIYOR

AK Partinin mevcut başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğluyla gireceği yarışa CHPde çok ciddi asılıyor. Ancak özellikle kırsalında oy kullanacak olması AK Parti lehine rahat bir yarış olacağını gösteriyor. Bu ilde yüzde 45lik kesimin desteğini alan AK Partiyi yüzde 41 ile CHP izliyor. Trabzonda MHPye destek yüzde 7 civarında.

VANDA AK PARTİ ÖNE GEÇTİ

Bdpnin kaybetmemek için çok ciddi mücadele verdiği Van Büyükşehir Belediyesi iktidarın deprem sonrası yeniden inşa ettiği bir şehir oldu. Bu ilde AK Parti adayına destek yüzde 47 olarak tespit edilirken, ikinci sıradaki BDP yüzde 44lük kesim tarafından destekleniyor.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?