Alman Öğrenciler Başkan Kocamazı Ziyaret Etti

Mersin Doğa Koleji ile Almanya’nın Nürnberg kentindeki Sabel Lisesi arasındaki Türk-Alman Öğrenci Değişim ve Kültür Projesi kapsamında Mersin’e gelen Alman öğrenciler, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı ziyaret ettiler.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 21.05.2014, 17:55 21.05.2014, 17:55
232
Alman Öğrenciler Başkan Kocamazı Ziyaret Etti
Mersin Doğa Koleji ile Almanyanın Nürnberg kentinde bulunan Sabel Lisesi arasında gerçekleşen Türk-Alman Öğrenci Değişim ve Kültür Projesi kapsamında 12 öğrenci ve 4 okul yöneticisi Mersine geldi. Alman öğrenciler ve okul yöneticileri, Doğa Koleji Müdürü Kasım Ateş ile birlikte Başkan Kocamazı da ziyaret ederek, projelerini anlattılar. Ziyarette, projenin amacı hakkında Kocamaza bilgi veren Okul Müdürü Ateş, "Amacımız, Mersinin tanıtımını yapmak ve gençleri farklı kültürlerle buluşturmaktır. Almanyada Türklere karşı çok büyük bir ön yargı var, ancak gençlerimiz Mersinde farklı kültürden insanların bir arada kardeşçe yaşadığını gördüler ve Türkiye hakkındaki önyargılar tamamen ortadan kalktı. Gençlerimiz Mersinden güzel duygularla ayrılacaklar" dedi.

Kocamaz da Mersinin, Türkiyenin en önemli kentlerinden birisi olduğunu belirterek, tarihi hakkında konuklara bilgiler verdi. Son 30 yılda çok göç almış ve nüfusu geometrik olarak artmış bir kent olan Mersinde her kültürden insanların yaşadığına dikkat çeken Kocamaz, "Biz bunu hiçbir zaman dezavantaj olarak görmüyoruz, avantaja dönüştürmenin gayretini güdüyoruz. Artık saf bir insan tipi yok. Her ne kadar devletleri yönetenler, insanların farklılığını kendileri için kullanmaya çalışsa da yaşanacak bir tane dünya var. Bizler bu dünyayı da paylaşmak zorundayız, çünkü dünyanın kaynakları sınırlı. Ben bir kimya mühendisiyim ve kimyanın temel kuralı da madde yok edilemez, yoktan da madde yaratılamaz. Biz bu enerjiyi olumlu yönde kullanabilirsek, bu dünya hepimize yeter" diye konuştu.

Gençlerin önünde çok uzun bir yol olduğunu vurgulayan Kocamaz, "Onun için bu dünyanın gerçek sahibi sizlersiniz. İletişim kurarak barış içerisinde yaşayabilirseniz, bu dünya sizin için mutlu bir dünya olur. Onun için biz bu tür ilişkilere önem veriyoruz. Birbirinize ne kadar çok yakın olursanız kafanızdaki peşin hükümler de o kadar silinir. Onun için daha çok yakınlaşmak, görüşmek, anlaşmak, gelecekteki sizlerin kuracağı yeni dünyada barışı kalıcı kılacaktır. İnşallah iyi intibalarla memleketinize dönersiniz. Hem Türkiyeyi hem de Mersini oradaki arkadaşlarınıza daha detaylı bir şekilde anlatırsınız" ifadelerini kullandı.

Alman öğrenciler de "Keşke dünyadaki bütün belediye başkanları, sizin gibi düşünceye sahip olsa. Keşke Almanyadaki yöneticiler de insanlara karşı sizin gibi duyarlı olsa. Dünyaya, insanlara bakış açınızdan çok etilendik. Buradan kendi ülkemize çok pozitif düşüncelerle döneceğiz. İlginize teşekkür ederiz" dediler.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?