BAŞKAN KOCAMAZ, “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ‘Dünya Çevre Günü’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 04.06.2014, 11:46 04.06.2014, 11:46
210
BAŞKAN KOCAMAZ, “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN”
 Türk kültüründe ve inancımızda tabiatın yani çevrenin, alemdeki tüm varlıklar gibi yaratıcının bir tezahürü olduğunu kaydeden Başkan Kocamaz, “Çocukluğumuzda, büyüklerimiz bizden, lüzumsuz yere tek bir çiçeği dahi kopartmaktan, tek bir dalı kırmaktan, bir yudum suyu dahi kirletmekten sakınmamızı isterlerdi. Üstelik bu öğütleri aldığımız dönemde, dünyada ne bugünkü çevre örgütleri vardı, ne de bugün kutladığımız ‘Dünya Çevre Günü’ etkinlikleri söz konusuydu. Buna karşılık, bugünkü deyimiyle çevre bilinci, o dönemdeki idrakimizle Allah’ın emanetine sahip çıkma anlayışı, yüreğimizde, zihnimizde ve varlığımızın her zerresinde çok güçlü bir şekilde vardı.” dedi.

     Geçtiğimiz 2-3 asırlık dönemde, insanlık için ilahi bir ihsan olan tabiatın üzerindeki manevi ve ahlaki korumanın kaldırılıp, yerine sınırsız tüketim-sınırsız üretim şeklinde özetlenebilecek çarpık bir anlayışın yerleştiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Türkiye’deki çevre sorunlarını tartışırken, sanayileşmiş ülkelerin yanlışlarından mülhem bir çevrecilik anlayışı yerine, kendi inancımızda ve kültürümüzde var olan değerler çerçevesinde bir yaklaşım geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum.” dedi.

     ‘Dünya Çevre Günü’ vesilesiyle, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir Mersin bırakacaklarının sözünü veren Başkan Kocamaz, “Çevre dostu bir yönetim anlayışıyla ilimizin doğal kaynaklarını koruyacağız. Sanayide, turizmde ve sosyal hayatta yaşanan gelişmelerin çevreyi olumsuz etkilememesi için gerekli önlemleri alacağız. Bu düşüncelerle, ‘Dünya Çevre Günü’nün, hemşehrilerim başta olmak üzere, tüm insanlık için, onun da ötesinde tüm canlılar, tüm varlıklar için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.    

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?