Cami-cemevi İnşaatının Temeli Atıldı

Tokatın Reşadiye ilçesi Güllüce köyünde Cami-cemevi kültür merkezinin temeli törenle atıldı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 08.06.2014, 16:22 08.06.2014, 16:22
183
Cami-cemevi İnşaatının Temeli Atıldı
Cami-cemevi kültür merkezinin temel atma törenine Reşadiye Belediye Başkanı Cemil Kılıç, il müftü yardımcısı Kenan Habiboğlu, Alevi dedesi Ali Güler, Güllüce köyü sakinleri, çevre köylerde ikamet edenler, Tokat ve ilçelerinden davetliler katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Kenan Koca’nın Kur’an tilaveti ile devam etti. İlk konuşmayı Güllüce Köyü Muhtarı Hüseyin Bektaş yaptı. Bektaş, "Köyümüzde yapılacak cami cemevi projesi önce memleketimize sonra ülkemize hayırlı olsun." dedi.

"BU PROJE ÇOK ANLAMLI"

Ardından Alevi dedesi Ali Gürel, Gülbank-ı Muhammediyi okudu. Daha sonra kürsüye gelen dernek başkanı Muharrem Bektaş, hayırlı bir çalışmaya gönül verdiklerini ifade etti. Bektaş, “Bugün burada temelini attığımız proje insanlarımızın kaynaşmasını sağlayacak, farklılıklarımızı zenginliliğimiz olarak bizlere gösterecek önemli bir projedir. Birbirimizi anlama, tanıma adına bu projeyi çok önemsiyoruz. Dinimiz bir, kitabımız bir. Ortak noktamız çok fazla. Bu nedenle aynı binada olmak çok önemli, bu proje çok anlamlı. Proje önce ilimize sonra, ülkemize hayırlı olsun. İnşallah bu tür örnek projeler birçok yerde hayata geçer.” dedi.

ALEVİ DEDESİ TÖREN İÇİN İSTANBULDAN GELDİ

Tören, İstanbul’dan gelen Alevi dedesi Süleyman Kaya’nın yaptığı dua ile devam etti. Kaya’nın içten ve samimi duasına alanda bulunanlar nemli gözlerle iştirak etti. Ardından temel atma alanına geçildi. Temel atma öncesi kesilen kurbanın tekbirlemesini Alevi dedesi Ali Güler yaptı. Tekbirlerle ilk harç temele döküldü. Ardından törene katılan misafirlere lokma ikram edildi.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?