CHPli Seçer, Mersindeki Tren Kazasını Meclise Taşıdı

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Mersin’de dün meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasını Meclis gündemine taşıdı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 22.03.2014, 13:55 22.03.2014, 13:55
331
CHPli Seçer, Mersindeki Tren Kazasını Meclise Taşıdı
CHPli Seçer, tren kazasıyla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvanın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi. Önergesinde, dün Mersinde Mersin-Adana arasındaki bariyerli ve bekçili Bağcılar hemzemin geçidinden geçmek isteyen ve Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesindeki (MTOSB) bir fabrikada çalışan işçileri taşıyan servis aracının tren altında kaldığını anımsatan Seçer, kazada 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin de yaralandığını kaydetti. Her gün on binlerce aracın giriş çıkış yaptığı MTOSB kavşağı ile Mersin-Adana demiryolu hattının kesiştiği bölgede hemzemin ve sinyalizasyon sisteminde çözüm bekleyen sorun olup olmadığını soran Seçer, sorunların bugüne kadar neden çözülemediğinin yanıtını istedi. Önergesinde, TCDD tarafından yapılan iki açıklamada da servis aracının şoförünün sorumlu tutulduğuna işaret eden Seçer, her iki açıklamanın da hangi inceleme ve araştırmanın ardından yapıldığının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Seçer, ayrıca Bakan Elvandan şu sorulara da yanıt vermesini istedi:

"Demiryollarının periyodik bakımları hangi aralıklarla yapılmaktadır? Özelde Mersindeki demiryolunun bakımı ne zaman yapılmıştır? Genelde Türkiyede özelde ise Mersindeki demiryolu üzerindeki bariyerli ve bariyersiz geçit sayısı kaçtır? Hemzemin geçitlerin sinyalizasyon ve güvenliği kaç kişi tarafından nasıl sağlanmaktadır? Olayın yaşandığı gün güvenlik bariyeri görevlisinin bariyeri doğru işletmediği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Özellikle yerleşim yerlerinin olduğu, cadde-mahalle aralarında kalan ve demiryollarının geçtiği yerlerde yurttaşların can güvenliği için ne tür tedbirler alınmaktadır? Kazalara yönelik olarak yürütülen çalışma ve projeler nelerdir/hangi aşamadadır? 2002-2014 yılları arasında yıllara göre genelde Türkiye özelde ise Mersindeki tren kazası sayısı kaçtır? Sözü edilen tren kazası sonucunda yaralanan ve yaşamını yitiren kişi sayısı kaçtır? Aynı dönemde yıllara göre tren kazaları nedeniyle yargı önüne çıkarılan kişi sayısı kaçtır ve aldıkları cezalar nelerdir?" - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?