banner107

KADINLAR TEMSİLDE DAHA FAZLA YER ALMALI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 80. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 05.12.2014, 19:26 05.12.2014, 19:26
337
KADINLAR TEMSİLDE DAHA FAZLA YER ALMALI
     Mesajında, ülke için birçok yeniliği hayata geçiren büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, sosyal alanda yaptığı en büyük yeniliklerden birisinin de Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Atatürk’ün girişimiyle, kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930'da belediye seçimlerinde seçme, 1933'te çıkarılan Köy Kanunu'yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te ise Anayasa'da yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. İşin daha da önemli yanı, Türk kadını bu hakları birçok Avrupa ülkesinden önce kazanmıştır.” dedi.
     Eski Türk Devletleri’nde de kadının ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, “Eski Türk Devletleri’nde kadınlar aile hayatında, mirasta ve hatta devlet yönetiminde hak sahibiydiler. Osmanlı Devleti’nde ise kadınlar eskiye göre daha sınırlı sosyal, kültürel ve siyasi hakka sahiptiler. Cumhuriyet’in ilan edilmesinin hemen ardından da Atatürk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini sağlayarak, 80 yıl boyunca kadının gerek yerel siyasette, gerekse de ülke yönetiminde söz sahibi olmasının önünü açmıştır.” dedi.

     Günümüzde yerel yönetim meclislerinde ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kadın sayısının maalesef yeterli düzeyde olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Kadınlarımız siyasetin sadece propaganda boyutunda değil, temsil noktasında da yerini tam anlamıyla almalıdır. Bu konuda bütün siyasi partilerin yetkililerini, kadınlarımızın gerek yerel meclislerde gerekse de parlamentoda daha fazla temsil edilmeleri yönündeki uygulamaları hayata geçirmelerini temenni ediyorum.” dedi. 
Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109