banner107

Kocamaz, Bu Kenti Rahatlatacak Hizmetlerin Tamamı Altyapı Anlamına Gelir

MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersini rahatlatacak hizmetlerin tamamını yapacaklarını söyledi.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 06.03.2014, 19:21 06.03.2014, 19:21
183
Kocamaz, Bu Kenti Rahatlatacak Hizmetlerin Tamamı Altyapı Anlamına Gelir

16 Kasım 2012 tarihinden beri Mersini karış karış gezen Başkan Kocamaz, Toroslar ve Yenişehirde esnaf gezisi yaptı. Yoğun ilgi ile karşılaşan Başkan Kocamaz, Mersin Pazarcılar Esnaf Odasını ziyaret edip, pazarcıların sorunlarını dinledi. Daha sonra Akdeniz İlçesi Zeytinlibahçe caddesinde bulunan seçim bürosunu açan Başkan Kocamaz, bugün Mersini şöyle bir gözden geçirdiğiniz zaman bu 4 ilçede dahi büyükşehir marifetiyle yapılması gereken hizmet yapılmamış, yapılamamış, adeta Mersinin adı büyükşehir, içi boş bir şehir olduğunu söyledi.

Başkan Kocamaz, "Bu yerel seçimin hemen arkasından bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olacak, 8 ay sonrada 2015 baharında bir genel seçim heyecanı yaşanacak. Bu yerel seçim aslında diğer seçimlerinde sonucunu belli edecek bir seçim. Ben bunu ceketin düğmelerine benzetiyorum, ilk düğmeyi doğru iliklersek diğerlerini de doğru ilikleme şansımız var ama ilk düğmeyi yanlış iliklersek diğerlerini de doğru ilikleme şansımız ortadan kalkıyor. Bu seçim bugüne kadarki seçimlerden faklı bir seçim, çünkü Türkiye de ilk defa olarak uygulanan bir seçim. Daha evvel İstanbul ve Kocaelinde uygulanmıştı ama bu manada değildi. Bu yeni 6370 nolu yasayla birlikte artık Türkiyenin gündemine ciddi bir şekilde girdi. Halihazır 16 büyükşehir vara ama 30 Mart seçiminden sonra büyükşehir sayısı da 30a çıkıyor" dedi.

Mersinin sadece adının büyükşehir olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, "Eskiden büyükşehir dendiği zaman Mersin gibi nüfusu 1milyona kadar olan yerlerde 20 km yarıçaplı bir dairesel alanın içerisi anlaşılıyordu. 1milyonla 2 milyon arası olan yerler 30 km yarıçaplı bir alan, 2milyonun üzerindeki yerlerde 50km yarıçaplı bir alan anlaşılıyordu. Ama bu yasayla birlikte ilin tamamı yani bir uçtan bir uca Adanadan Antalyaya kadar olan koskoca bir bölge artık büyükşehir sınırı. Bu kadar geniş bir alana büyükşehir hizmet verecekse bu kadar büyük bir işin her zamankinden daha dikkatli değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Zaten bugün büyükşehir sınırlarına baktığınız zaman büyükşehir sınırları 4 ilçeden ibaret, Akdeniz, Yenişehir, Toroslar ve Mezitli. Ama bugün Mersini şöyle bir gözden geçirdiğiniz zaman bu 4 ilçede dahi büyükşehir marifetiyle yapılması gereken hizmet yapılmamış, yapılamamış, adeta Mersinin adı büyükşehir içi boş bir şehir" şeklinde konuştu.

Mutlaka bir kentin alt yapısının tamamlanması gerektiğini kaydeden başkan Kocamaz, "Bu kenti rahatlatacak hizmetlerin tamamı altyapı anlamına gelir. Bunların mutlaka çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bu kentte birçok problem var. Bu problemleri ortadan kaldırmadığınız sürece insanların huzurlu olması kendisini gelecekten emin hissetmesi de mümkün değil. Bizim 20 yılda Tarsusta neleri başardığımızı az çok gördünüz, duydunuz. Tarsusta biz insanları hiçbir zaman ötekileştirmedik, hepsini Cenab-ı Allahın bir emaneti olarak aldık, hepsine eşit hizmet vermenin mücadelesini verdik. Bugün geldiğimiz noktada çok şükür insanlar barış ve huzur içerisinde, güven içerisinde, birbirine saygı, sevgi çerçevesinde yaşıyorlar. Bu Pazar sorunu aslında bizde de var. Biz 1,5 yıl içerisinde 3 tane kapalı semt pazarı yaptık. Gördüyseniz bizim yaptığımız pazarlar Türkiye standartlarının üstünde. Biz o pazarları mersin genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz. Mersin merkezde bir tek Allah razı olsun Hamit Tunanın yaptırdıkları pazara benziyor ama diğerlerine baktığımızda hepsi uyduruk. Profilleri dikmişler üzerine sac çekmişler olmuş Pazar ve bunlar çağ dışı. O pazarda tuvalet ihtiyacının, ibadet ihtiyacının karşılanacağı, oradaki esnafların yiyip içeceği, rahatlayacağı yerlerin olması lazım. Her esnafa yeterince yer ayrılması lazım ve hem esnafın hem de oradan alışveriş yapan insanların mutlu olması lazım. Yağmurda, çamurda bu işi yapmaması lazım. Hedefimiz semt pazarlarını Mersin genelinde yaygınlaştırmak, çağın gereklerine uygun Pazar yerlerini hayata geçirmek ki bu proje kitapçıklarımızda var" ifadesini kullandı.

DÜNYANIN DEĞİŞİK YERLERİNDEN, İNTERNETTEN RESİMLER İNDİRMİŞLER, KİTAP HALİNE GETİRMİŞLER

Başkan Kocamaz, "Bizim Mersinle ilgili düşündüğümüz projeleri 11 Kasım günü kamuoyunun bilgisine sunduk. O günden bu yana ortaya bir proje koyamayanlar bir kısmını buradan araklayarak bir kısmını oradan araklayarak kitaba başmışlar. Maalesef ben buna üzüldüm. Çünkü burada projelerin yarışması lazım, insanların güvenlerinin ortaya çıkması lazım. Demek dağarcıklarında hiçbir şey yok ki, bu seçime yönelik gayret, çalışma, araştırma yok ki bizim projelerden almışlar, dünyanın değişik yerlerinden, internetten resimler indirmişler, kitap haline getirmişler ve proje diye vatandaşa yutturmaya çalışıyorlar. Bizde o kitapçıkları tarattık, dünyanın neresinden o görüntüler alınmış tespit ettik, ileriki günlerde kamuoyunun bilgisine sunacağız" dedi.

MERSİN İÇİN KARARLI BİR DURUŞ GEREKİYOR

Mersinin için kararlı bir duruşu sergilenmesi gerektiğini vurgulayan başkan Kocamaz, "Mersinde huzur güven olursa, insanlar birbirine güvenirse, burada gelecekten endişe olmazsa yatırımlarda artar. Sanayici gelir, turizmci gelir yatırım yapar, lojistikle ilgili yatırım yaparlar aklınıza gelecek her şey burada yatırıma dönüşür. Yatırım istihdam sıkıntısını, işsizliği ortadan kaldırır. Birbirini tetikleyen meseleler bunlar. Ama önce bu memleketi yönetmeye talip olan insanın ortaya bir irade koyması lazım yani ben bu işleri yaparım demesi lazım. Öyle kararlı bir duruş gösteremezseniz ve bu problemleri kendinize dert olarak görmezseniz problem orada durur, sizde gidersiniz sahilde vakit geçirirsiniz. Merkezdeki 4 ilçeyi 15 yıldır 2 saatlik mesaiyle yönettiklerini zannediyorlar ama Mersinin doğu girişine baktığınız zaman sanki Suriyede savaş sonrası bir kente giriyormuş görüntüsü veriyor. Biz araştırma yaptırdık yazık, o bölgelerin mutlaka çağa uygun hale getirilmesi lazım. Halbuki o bölgeleri iyi planlayıp oradan eğer doğacak bir rant varsa, o rantı oradaki insanlara dağıtsanız problem ortadan kalkar. Ama TOKİ marifetiyle yapmaya kalkarsanız TOKİ rantı kendine almak istediği için dananın kuyruğu burada kopuyor. İnşallah biz Mersini topyekun Yeniceden Anamur Kaledrana kadar ele almak istiyoruz. Niğdeden Konyadan Karamandan Akdenize kadar toplam 15bin800 km2lik bir alan, 1milyon 682bin nüfus ve yaklaşık 1milyon 170bin seçmenin bulunduğu bu bölgede insanların rengine, doğum yerine, kökenine, inancına, mezhebine, dünya görüşüne, yaşam biçimine, siyasi düşüncesine hiçbir şekilde karışmadan hiçbir şekilde müdahale etmeden burada yaşayan herkesi Mersin ortak paydasında birleştirmek istiyoruz. İnsanlar artık burada ekmeğini kazanıyorsa, suyunu içiyor, havasını teneffüs ediyorsa, artık ben şuralıyım, buralıyım değil, burada yaşayan herkes Mersinliyim demeli. Çünkü bu kentin iyi yönleri de kötü yönleri de burada yaşayan herkese direk yansıyor. Dolayısıyla biz Mersin ortak paydasında insanları birleştirmek istiyoruz Tarsusta olduğu gibi. Tarsusta yıllardır Tarsus ortak paydasında birleşelim dedik, çok şükür Tarsus bir yerlere geldi. Bizde 20 yıllık bilgi ve birikimlerimizi artık Mersin genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz. Partimizin bize yüklediği bu görevi de inşallah Mersinde yaşayan herkesle paylaşmak istiyoruz. Mersini, Mersinin dinamikleriyle birlikte yönetmek istiyoruz. Çünkü başka gidecek yerimiz yok. Bu topraklarda ekmeğimizi kazanmışız, Hak vaki olduğunda yine bu topraklara defnolacağız. O zaman ayrıntıdan ziyade birleşerek, bütünleşerek bu kentin problemlerini hep birlikte çözmek istiyoruz. Allah çıktığımız yolda hepimizin yar ve yardımcısı olsun" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109