banner107

MEDYA - SİYASET İLİŞKİSİ ELE ALINDI

Gazeteci İsmail Küçükkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak katıldığı konferansta, günümüzde Türk medyası ve siyaset üzerine konuşma yaptı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 10.01.2015, 20:36 10.01.2015, 20:36
135
MEDYA - SİYASET İLİŞKİSİ ELE ALINDI
  Aşırı kalabalık bir dinleyici topluluğunun katıldığı ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen konferansa, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’da iştirak etti.

     Konuşmasına ilk olarak, kendisini Mersinlilerle buluşturma imkanı tanıyan Başkan Kocamaz’a teşekkürle başlayan İsmail Küçükkaya, günümüz Türkiyesi’nde ve özellikle de son 5 yıl içerisinde cereyan eden medya ve siyaset ilişkileri üzerine ilginç tespitlerde bulundu. Şu anda Türkiye genelinde medyaya yüzde 90 oranında bir güvensizlik olduğunu kaydeden Küçükkaya, bunun temelinde siyasetle doğrudan ilişkili birçok unsur olduğunu belirtti. Her dönemde medyanın büyük kısmının, güçlüyle yani Hükümetlerle iyi ilişkiler kurmak istediğini ve siyasal iktidarın tepkisini çekmek istemediğini vurgulayan Küçükkaya, ancak özellikle son 5 yıl içerisinde Türk medyasının büyük kısmının, artık bu işi taraf olmaya kadar vardırdığını ifade etti. Bu düzene bazı resmi kurum ve kuruluşların da katıldığına dikkat çeken Küçükkaya, “Maalesef günümüz Türkiyesi’nde, siyasal iktidarı eleştiren yayınlar yapan bazı televizyon kanalları, RTÜK tarafından, yine iktidar partisinin siyasi çoğunluğu sebebiyle cezai müeyyidelere uğramaktadır.” dedi. Siyasal iktidarın etkisi altında olan bir medya kurumunun, medya özgürlüğünden ve tarafsızlıktan bahsetmesinin mümkün olmayacağını kaydeden Küçükkaya, “Türkiye’de maalesef millet iradesi de sandığa tam olarak yansımamaktadır. Vatandaşlarımızın bir kısmının sandığa gidip oyunu kullanmaması, millet iradesinin tam olarak tecelli etmesine engel olmaktadır. Yaklaşık 5 ay sonra Türkiye genel seçime gidecek. Benim bütün vatandaşlarımdan isteğim, hangi partiye oy verirseniz verin ama mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın.” dedi.  Bugünkü muhalefet anlayışını da eleştiren Küçükkaya, “Muhalefet partilerinin, özellikle aday seçiminde halkın beklentilerine cevap verebilecek ve halkın benimsediği kişilere yer vermesi, iktidar partilerini rahatsız edici bir unsur olacaktır. Muhalefet partileri, geleneksel siyasi tercihleri bir yana bırakmalı, 4-5 dönemdir parlamentoya giden isimleri bir kenara koymalı ve halkın çıkarları için mücadele edecek isimlere yönelmelidir.” dedi.

     Konuşmasının sonunda vatandaşların yönelttikleri sorulara da cevap veren İsmail Küçükkaya’ya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından kendisinin yazdığı bir şiir ve plaket verildi.

     Başkan Kocamaz daha sonra İsmail Küçükkaya ile birlikte, meslekte 40 yılı tamamlamış Mersinli duayen gazetecilerden Tankut Tufan, Selçuk Ölçer, Ali Özipek, Ali Adalıoğlu, Fikret Ünver, Nuran Tunç, Haldun Okdemir, Ziya Keskinışık, Kamil Cömertler, Yüksel Ekici, Nazmi Akdağ, Salih Kale, Selman Özipek ve Tevfik Urbay’a plaket takdim etti.

     

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109