banner107

Mersin 4’üncü İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılış töreni Yapıldı

Mersin 4’üncü İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılış töreni Valimiz Sayın Özdemir Çakacak’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 14.10.2014, 19:58 14.10.2014, 19:58
219
Mersin 4’üncü İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı açılış töreni Yapıldı
   Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene Valimizin yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen, Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Vali Yardımcımız Cezmi Türk Göçer, Akdeniz Kaymakamı Raif Özener, Mezitli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yatırımcılar, girişimciler ile öğrenciler katıldı.

     İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu, 2 gün sürecek olan fuarın işverenler ile iş arayanları buluşturan tek fuar olduğunu kaydederek destek olan kurumlara teşekkür etti

     İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya da İş-Kur’un istihdam alanında aktif rol üstlenen, Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkı koyan en ciddi kurumlardan birisi olduğunun altını çizdi. İşsizlik oranlarında Türkiye’nin yüzde 9.1’lik oranla Avrupa Birliği üyesi birçok ülkeden daha iyi konumda olduğunu söyleyen Uzunkaya, “Bu durum elbette sevindiricidir. Ancak yüzde 5’lik işsizlik oranına ulaşma hedefimiz için kamunun tüm kuruluşlarına, İş-Kur’a, sivil toplum kuruluşlarına görevler düşmektedir” dedi.

     “Mersin’in Türkiye’nin üreten beyni, işveren eli olması için çalışıyoruz” diyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Mersin’de istihdam için ihtiyaç duyulan her şeyin olduğunu ancak Belediyeye 45 bin iş başvurusunda bulunulduğunu ve bu durumun Mersin’deki işsizlik sorununu açıkça ortaya koyduğunu aktardı. Kocamaz, işsizlik sorununun çözümü için fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

     Valimiz Sayın Özdemir Çakacak, Mersin’de 4’üncü kez düzenlenen istihdam fuarının diğer fuarlardan farklı bir yapıda olduğunu belirterek, istihdamın dünyada tüm ülke yönetimlerinin öncelikle ilgilendiği konu olduğunu vurguladı. 2008 yılında yaşanan küresel krize de değinen Valimiz; 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden Çin’den sonra en az etkilenen ülke olan Türkiye, %9.1’lik işsizlik oranı ile istihdam açısından Avrupa’nın yükselen yıldızı olduğunu söyleyerek; özel sektörümüzün her alanda dünya ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu belirtti.

    Valimiz, “Mersin olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında üzerimize düşeni yapacağımıza inanıyorum” diyerek konuşmasına devam etti. Bu fuarlar istihdam açısından bu hedefe ulaşmakta bize öncülük edecektir. Fuara katkı veren, emeği geçen Belediyemize, Üniversitelerimize, odalarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve katılan siz değerli konuklara teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

    Konuşmaların ardından ‘İstihdamın Enleri’ ödül törenine geçildi. Ares firması yönetim kurulu başkanı Senan İdin’e plaketini veren Valimiz, protokol üyeleri ile birlikte kurdeleyi keserek fuarın sembolik açılışını gerçekleştirdi. Stantları tek tek gezen ve firma yetkililerinden bilgi alan Valimiz fuara katılan gençlerle de yakından ilgilendi

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109