Mersin Valisi Güzeloğlu, Finlandiya Heyetini Kabul Etti

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ile Ekonomi Ateşesi Mika Mikasonu makamında kabul etti.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 06.06.2014, 21:06 06.06.2014, 21:06
192
Mersin Valisi Güzeloğlu, Finlandiya Heyetini Kabul Etti
Finlandiya heyetine kabulde, Adana-Mersin-Hatay Fahri Konsolosu Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu da eşlik etti. Kabulde konuşan Büyükelçi Vaskunlahti, "Mersinde olmak bizim için çok güzel bir olay. Türkiyede 2 yıldır bulunuyorum. Sayın Valimizin bizleri kabul etmesinden ötürü çok mutluyum. İş arkadaşım Mikason ve Fahri Konsolosumuz Sayın Hüseyin Çomu ile beraber Valimizi ziyaret ettik. Ziyaretimizin sebebi yatırıma dönük araştırma yapmak ve Mersindeki fırsatları yerinde görmek. Aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odası ile Deniz Bilimleri Enstitüsünü de ziyaret edeceğiz. Tabii ki limanı da ziyaret edeceğiz. Valimize nezaketinden dolayı şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ziyaret vesilesiyle Türkiye-Finlandiya arasında ziyaretin güzel bir başlangıç olmasını diliyorum. Mersin adına Finlandiyalılara selamlarımızı sunuyoruz. Mersin, dış ticaret, ekonomi, tarım alanında çok büyük bir şehir. Bu bağlamda dış ticaret toplamı 25 milyar dolar. Mersin limanı İstanbuldan sonra en önemli uluslararası limanı. Doğu Akdenizin ise en büyük limanı. Geçtiğimiz yıl 1,6 milyon TEU işlem hacmi gerçekleşti. 5 milyon yük hacmi ile 6 milyona yakın bir ilem hacmi var. Her geçen yıl dünya liman ticaret ortalamasının üzerinde bir ivmeyle büyüyor. Özellikle limanın işlem hacminde 3 ülkeye dönük ticaret hacmi Mersini uluslararası bir ticaret merkezi haline getiriyor. Bu yüzde ticaretin 18ini kapsıyor. Orta doğu, Irak, Kuzey Irak ve Asyanın birçok noktası Mersin Limanı aracılığıyla ithalat, ihracat gerçekleştiriyor" dedi.

Finlandiyanın dış ticaret adına bu pazarlara açılması ve lojistik olarak ticaret gerçekleştirmesi için Mersin Limanı çok stratejik bir partner ve çok doğru bir adres olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, "İlk serbest bölgesi Mersinde kurulan 38 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştiren bir serbest bölgemiz var. Mersin aynı zamanda çok önemli bir tarımsal üretim merkezi. Sadece Mersin yüzde 8ini üreten bir şehir. Bu açıdan hem üretim hem de ihracat merkezi. Narenciye grubunda yüzde 40, limonda yüzde 70, çilek ve benzeri ürünlerde önemli bir üretim merkezi. Aklınıza ve ağzınıza ne geliyorsa Mersinde üretiliyor. Tabi Mersin çok önemli bir yatırım ve çok büyük projelere ev sahipliği yapan bir kent. Türkiyenin ilk nükleer santrali Rusya ile işbirliği ile Akkuyuda 20 milyar dolarlık dış sermaye yatırımı yapılıyor. Ciddi olarak enerji alanında katkı sağlayacak. Çukurova Uluslararası Havalimanı Tarsusta inşa ediliyor. Sadece yolcu değil uluslararası lojistik merkezi anlamında bu havalimanı düşünülüyor" diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine denizin 250 metre altından dev borularla su ve enerji transfer edilecek asrın projesinin devam ettiğini belirten Güzeloğlu, "Mersin, kuruluşundan itibaren aynı zamanda liman kenti kimliğiyle çok kültürlü, çok dinli, uluslar arası bir şehir. Şu anda Mersinde farklı dinden farklı kültürden binlerce insan barış ve huzur içinde yaşamakta. Çok özel bir örnek olarak bu insanlar yaşamda nasıl birliktelerse mezarda da yan yana gömülmüş ve yan yana yer almışlar. Halen Mersinde Katolik, Roman Katolik Kilisesinden, Ortadoks Kilisesine kadar her cemaat inancını özgürce yaşamaktadır" ifadelerini kullandı..getElementById(email).value = yrs[1]; }

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?