banner107

MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Kasım ayı olağan Genel Kurulu birinci oturumu gerçekleşti.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 21.11.2014, 19:08 21.11.2014, 19:08
146
MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
 Kongre Merkezi’nde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleşen toplantıya MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.

   Yeni yasayla ilçe, belde ve köylerin Büyükşehir’in sınırına girmesiyle birlikte MESKİ’nin de görev alanının genişlediğini ve iş çapının arttığını kaydeden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  “Mersin’in her yerinde eksiklikler var. Yapılacak yatırımlar ve toplanan su bedelleri ile ilgili karşılaştırma yaptığımızda, geçmişte belediyelerin ödenmemiş su kanal işletmesi ile ilgili fazla tutarlı borçlar çıkıyor. Yatırımları da eklediğimizde, Tarsus hariç bütün ilçeler ekside görünüyor. 2015 yılı bütçesinde 50 milyon TL civarında açık söz konusu. Bunu bir şekilde toparlayacağız. Başta kaçakları önlemek için büyük çaba sarf ediyoruz. Kaynakları daha rantabl kullanmak için bazı tedbirler aldık, olması gereken personel sayısında ise asgari bir rakamla Mersin geneline hizmet vermeye çalışacağız. İnşallah hep birlikte hedeflerimize ulaşırız” dedi.


“SU PARASI VATANDAŞI RAHATSIZ ETMEYECEK”


  Bütçe fiyat tarifesi belirlenirken biriken borçlar ve planlanan yatırımlarla ilgili bedellerin toplanıp su fiyatlarının da ona göre belirlendiğini kaydeden Başkan Kocamaz, “Bazı ilçelerimizde bu hesabı yaptığımız zaman suyun 8, 5 TL’ye satılması gerektiği ortay çıkıyor. Ücret tariflerini ilçe ve köy bazında değerlendirdik ve mümkün olduğu kadar vatandaşı rahatsız etmeyecek rakam ortaya çıktı. Bütçedeki 50 milyon TL açığın da nedeni, belirlenen fiyatların altından uygulanmasından kaynaklanıyor ” diye konuştu.


“AMACIMIZ YARAYA NEŞTER VURMAK”


Yenişehir ilçesi Alanya Sokağı’nın altyapısının yetersiz olmasından dolayı spekülatör edilen bir bölge olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Alanya fırını bölgesinde menfezin üstüne parke taşı dökülüp kapatılmış olmasından dolayı su gitmiyor. Bodrum katta da çok iş yeri var. Dolayısıyla yağmur suyu gitmeyince iş yerlerini su basıyor” dedi. Kuzey Mersin bölgesinde de altyapının yeterli olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Yapılaşma artınca altyapı problemi had safhaya çıktı. Buraya kesin çözüm bulunmalı bu bölgelerdeki borular genişletilerek olumsuz görüntüler ortadan kaldırılmalı. Bunların üstünü kapatamayız. Amacımız yaraya neşter vurmak” ifadesini kullandı.

 

Yağmur suyu drenaj çalışmalarının yaz kış devam edeceğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Deniz bağlantıları dar ve kışın dalgalar yüksek olduğu için suyun denize deşarjı engelleniyor. Kot farkından dolayı denize yaklaştıkça boruları genişletmek ve bazı yerlerde denizin içine girmek gerekiyor. Yer altından havuzlar yapıp üstten pompalar koyarak sorunu çözeceğiz. Konuyla ilgili projeler hazırlanıyor. Ayrıca Müftü ve Mezitli Deresi’ni ıslah etmemiz gerekiyor. Yağmur sularını aşağıya inmeden doğu ve batıdaki derelere taşımamız gerekiyor. Yağmur Suyu Master Planı’nın hazırlıyoruz. Amacımız günü kurtarmak değil” dedi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasının sonunda, 2016 yılı sonunda Tece- Davultepe kanalizasyon sorununun çözülmüş olacağının bilgisini verdi.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109