banner107

METAB TOPLANTISI YAPILDI

Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (METAB) Meclis Toplantısı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında yapıldı.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 21.11.2014, 19:12 21.11.2014, 19:12
151
METAB TOPLANTISI YAPILDI
 Kongre Merkezi’nde birlik encümen üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, 2015 yılı yatırım ve çalışma programı görüşüldü. 20 maddeden oluşan çalışma ve iş programında, Karboğazı 1/5000 ve 1/1000’lik imar planı çalışmaları ile Meteoroloji Gözlem İstasyonu kurulması, telesiyej etüd çalışmaları, Narlıkuyu 1/25.000’lik çevre düzeni planı 1/5000 ve 1/1000’lik imar planı yapımı, Boğsak1/25.000’lik çevre düzeni planı ve 1/5000, 1/1000’lik imar planı yapımı, Melleç, Ortaburun, Kargıcık ve Ovacık’ta 1/5000 ve 1/1000’lik imar planı yapımı ile ilgili programlar ve ayrılan ödenekler masaya yatırıldı. Program kapsamında ayrıca, Tekno Mersin Projesi, ören yerlerinin bakım ve onarım çalışmaları, kazı ve yüzey araştırmalarına katkı sağlanması, turizm merkezlerinin karadan ve havadan fotoğrafının çekilmesi, tanıtım materyallerin hazırlanması, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılım, Mesin’e has tanıtım obje ve hediyelik eşya yaptırılması, Minia Mersin Projesi ve kültür ve turizm değerlerinin bilgi levhalarının daha modern ve turistlerin daha iyi bilgi sahibi olabileceği şekilde yenilenmesi için ayrılan ödenekler kamuoyuyla paylaşıldı.


“HÜKÛMETTEN DESTEK BEKLİYORUZ”


    METAB’ın 2015 yılı yapacağı çalışmalar için toplam 3.015.000,00 TL ödenek ayrıldığı belirtilen toplantıda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, METAB olarak kurulduğu günden bu yana çalışmaları kıt imkânlarla sürdürdüklerini belirterek, “Biz bu işin sadece katalizörü olmak için METAB’ı kurduk,  ancak hükûmet tarafından da mutlaka desteklenmesi gerekir” dedi.

    Tarsus-Kazanlı sahil bandında yapılan tahsislerin Bakanlık tarafından iptal edildiğini söyleyen Başkan Kocamaz,  “Yatırımcılar tarafından 10 yıldır hiçbir yatırım yapılmadığı için Bakanlık tarafından iptal edilmiş. İnşallah en kısa sürede yeni talepçilere bu tahsisler yapılır ama bundan daha önemlisi, devletin o bölgeye götürmesi gereken hizmetlerin bir an önce götürülmesi gerekiyor. Yatırımcıların kullanacağı bahanelerin ellerinden alınması gerekiyor. Yol, elektrik, telefon, doğalgaz gibi hizmetler oraya ulaştığında, yatırımcıların öne sürecekleri herhangi bir bahane kalmamış olurYolla ilgili bizim o dönemde ısrarlı güzergâhın yanlış olduğunu söylememize rağmen inatla turizm bölgesinin en batısına bu yolun bağlantısı çekildi. Böylece 11 km’lik sahilde işi olan olmayan herkes o yolu kat etmek mecburiyetinde. Hâlbuki tam 11 km’nin ortasından sağa 5 km, sola 5 km yol bağlantısı yapılsaydı daha kısa yoldan ulaşım sağlanması imkânı vardı. Biz sözümüzü dinletemedik. Birileri aynen Çukurova Bölgesel Havaalanı Projesi’nde olduğu gibi inatla bizim taleplerimizi sanki bir art niyet varmış gibi değerlendirdiler ve bugünkü çözümsüzlük noktasına getirdiler” şeklinde konuştu.

    Çukurova Bölgesel Havaalanı’nda da yatırımların durduğunu söyleyen Başkan Kocamaz, “Orada da 9 yıl 10 ay 20 gün gibi bir sürede bu havaalanının kendisini finanse edemeyeceğini, en az 29 ya da 49 yıl olması gerektiğini ifade ettiler. Maalesef o tarım alanları da heba edildi. Üstelik iş gecikiyor. Bugünlerde onu da iptali söz konusu, büyük ihtimalle yeni bir ihale olacak. Biz Mersinliler olarak bu bölgenin bir an önce hayata geçmesini, istihdama katkı sağlamasını, Mersin’in artık sadece tarımla değil turizmden aldığı payla da Türkiye’nin önemli bir merkezi olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

     Konuşmasında, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kazılara bu yıl 1 milyon TL’den fazla destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini hatırlatan Başkan Kocamaz, “Bütün belediyelerimizin Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yapılacak olan tanıtım faaliyetlerinde ilçe belediyelerin yer almalarını rica ediyorum” ifadesini kullandı. 

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109