banner107

Piri Reis’in dünya prömiyeri Mersin’de.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, ünlü denizcisi ve kartografı Piri Reis’in hayatını bale sahnesine taşıyor. Müziği Can Atilla’ya ait, libretto ve koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy’un yaptığı “Piri Reis” balesinin dünya prömiyeri 16 Ekim 2014 Perşembe günü saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Eserin ikinci temsili 18 Ekim Cumartesi günü saat: 20.00’de aynı sahnede yer alacak.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 13.10.2014, 10:58 13.10.2014, 10:58
189
Piri Reis’in dünya prömiyeri Mersin’de.
 Mersin Devlet Opera ve Balesi, eski Dünya Haritası ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla dünyaca tanınan deniz bilimcisi Piri Reis’in hayatını bale sahnesine taşıyor. Eserin dünya prömiyeri; 16 Ekim 2014 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Piri Reis balesinin müziğini Can Atilla yaparken, libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a, dekor tasarımı Savaş Camgöz’e, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koreografi asistanlığını ise Ayşe Fidanlık yapmaktadır. Piri Reis karakterini Ender Üçdemir ve Iraklı Bakhtadze’nin dönüşümlü canlandıracağı eserde başlıca rolleri; Özlem Şenormanlılar, Berna Turhan İleri, Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci Serbülent Biçer, Beatrice Parma, Tutku Barın Tümen, Mahmut Akyol, Murat Koman, Niyazi Cingöz, Tolga Ergen dönüşümlü olarak paylaşıyor.

 

UNESCO’nun, Piri Reis’in Dünya Haritası’nı çizmesinin 500. Yılı vesilesiyle 2013 yılını Piri Reis’i Anma Yılı kabul etmesi nedeniyle, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin bir projesi olarak hazırlanan Piri Reis balesi, büyük denizci ve kartografı Piri Reis’in hayatını sahneye taşır; asıl adı Muyiddin Piri Bey olan ünlü haritacı ve denizci Piri Reis, amcası Kemal Reis’in yanında Osmanlı Donanması’na girmiştir. Kemal Reis, özellikle Endülüs halkını katliamlardan kurtaran denizci olarak tanınmaktadır. Amcasını bir deniz kazasında kaybeden Piri, Gelibolu’ya yerleşerek iki yıl denizlerden uzak kalır. Bu süre içerisinde, sonradan dünya bilim tarihinin en önemli hazinelerinden birisine dönüşecek  olan eski Dünya Haritası ve denizcilik kitaplarına yoğunlaşır. Başarılarla dolu denizcilik hayatı  Kanuni Sultan Sülayman döneminde de artarak sürer. Rodos seferinden sonra, kılavuzluğunu yaptığı Mısır seferine katılır ve ünlü kitabı Kitab-ı Bahriye’yi İbrahim Paşa aracılığıyla Kanuni’ye sunar. Diğer bir ünlü denizci Barbaros Hayrettin Paşa’nın Kaptan-ı Derya olmasıyla Sancak Beyi ünvanını alır. Barbaros’un ölümüyle birlikte Mısır Kaptanlığına atanan Piri Reis, çıkmış olduğu bir seferin son durağı Basra’da tamire ve dinlenmeye muhtaç donanmayı bırakıp ganimet yüklü üç gemilerle Mısır’a dönmesi üzerine burada tutuklanır. Döneminin politik ayak oyunlarına yenilen Piri’nin haklı gerekçeleri göz ardı edilerek  kusurlu bulunur. En son görev yerine atandığında 80 yaşının üzerinde olan Piri Reis, dünya bilimine armağan ettiği eski Dünya Haritası ve Kitap-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla halen hayranlık uyandırmaktadır.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yaptığı açıklamada; “Türk Denizcisi Piri Reis’in çizdiği eski Dünya Haritası’nın 500. Yılı vesilesiyle UNESCO tarafından 2013 yılı Piri Reis’i Anma Yılı kabul edilmiştir. Böylesine evrensel bir değerimizin dünyaca anılması bizleri de harekete geçirmiş ve sonuç olarak Piri Reis’in başarılarla dolu hayatının anlatıldığı Piri Reis balesi böylece ortaya çıkmıştır. Müziği Can Atilla tarafından yapılan eseri, ödüllü koreograflarımız Volkan Ersoy ve Armağan Davran sahneye taşıyor. Mersin’de bir dünya prömiyeri gerçekleştirilmenin ötesinde dünyaca ünlü deniz bilimcimiz Piri Reis’i anmanın mutluluğuyla, tüm sanatseverleri bu muhteşem eseri görmeye davet ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109