Sever, Projelerini Anlattı

AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sever, kısa vadede hedefinin Mersin’i kişi başına gelir açısından Türkiye’nin ilk 10 ili arasına sokmak, nihai hedefte de en gelişmiş 5 büyük şehir ekonomisinden birini Mersin’de inşa etmek olduğunu söyledi.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 06.03.2014, 19:21 06.03.2014, 19:21
381
Sever, Projelerini Anlattı
AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sever, kısa vadede hedefinin Mersini kişi başına gelir açısından Türkiyenin ilk 10 ili arasına sokmak, nihai hedefte de en gelişmiş 5 büyük şehir ekonomisinden birini Mersinde inşa etmek olduğunu söyledi.

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sever, 30 Martta yapılacak yerel seçime sayılı günler kala İHAya projelerini anlattı. Ekonomi Bakan Yardımcısı iken Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın teveccühüyle böylesine onurlu bir görev aldığını belirten Sever, bu görevin altından layıkıyla kalkacağını kaydetti. Amacının kesinlikle bir makam, mevki elde etmek olmadığını vurgulayan Sever, devlet görevindeki 23 yıllık deneyiminin ve birikiminin üzerine gençliğini ve enerjisini de koyarak Mersine hizmet etmek ve bütün Mersinlilere hizmetkar olmak üzere bu göreve talip olduğunu ifade etti.

Mersinin her yönüyle potansiyeli çok fazla olan ve bugünkünden çok daha iyisine layık bir şehir olduğunun altını çizen Sever, ancak bugün Mersinin hak ettiği noktada olmadığını kaydetti. Hükümet olarak Mersine 2003 yılından bu yana 10 milyar TLden fazla yatırım yaptıklarını aktaran Sever, "Daha yeni 9 Şubatta Aksıfat Barajının ihalesini yaptık, iki hafta önce Sorgun Barajının temelini attık, 11 Martta bin 250 yataklı Mersin Şehir Hastanesinin temelini atıyoruz. Yatırımlar hızlı bir şekilde sürüyor" dedi.

Bir şehrin kalkınmasında sadece merkezi hükümetin çabasının yeterli olmadığına, görev bölümünde belediyelerin de yapacakları bulunduğuna işaret eden Sever, Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Mut ve Aydıncık Belediyeleri dışındaki belediyelerin üzerlerine düşen görevi yapmadıklarını, aksine engel koymaya, köstek olmaya çalıştıklarını öne sürdü. Sever, "Mersinde hükümetin yapacağı yatırımların dahi önünü kesmeye yönelik bir zihniyet var. Bu, demokrasiyle bağdaşmayan, sakat bir zihniyettir. Bu yüzden de Mersinimiz maalesef özel sektör üzerinden alabileceği yatırımları alamadı şu ana kadar. Özel sektörün yapacağı yatırımlar Mersine çekilemedi. Mersinin ciddi bir yatırımcı açığı var. Dolayısıyla istihdam ve refah artışı olmuyor. Mersinin en temel sıkıntısı bu" diye konuştu.

"YATIRIMCILARI MERSİNE ÇEKMEK UZMANLIK ALANIMIZ"

Mersinin özel sektör yatırımlarının cazibe merkezi olabilmesi için temel belediyecilik hizmetlerinin eksiksiz yapılması gerektiğini söyleyen Sever, bu noktada dahi bir arpa boyu yol alınamadığını belirterek, mevcut belediye yönetimlerini eleştirdi. Mersinde çok ciddi trafik sıkışıklığı sorunu olduğuna dikkat çeken Sever, bu sorunu çözmek için ana kavşakları köprülü kavşaklar ve battı çıktılarla hızlı bir şekilde düzenleyeceklerini, 50 yıllık trafik sorununu çözmek için de hafif raylı sistem projesini hayata geçireceklerini bildirdi. Mersin merkezde ilk etapta Huzurkent ile Tece arasında hafif raylı sistem planladıklarını aktaran Sever, temel belediyecilik hizmetlerini bitirdikten sonra Mersini bir cazibe merkezine dönüştürüp yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve refah artışıyla buluşturacaklarını anlattı.

"Yatırımcıları Mersine çekmek bizim uzmanlık alanımız" diyen Sever, özellikle tarım ve gıda sektöründen başlayarak turizm, lojistik, dış ticaret ve çevreye duyarlı teknoloji yoğun, katma değeri yüksek sektörlerde yatırımcıları Mersine çekeceklerini kaydetti. Sever, "Bu çerçevede, 1/100.000lik planımızı hızlı bir şekilde revize edeceğiz. Mersin ihtiyaçlarıyla örtüşen 5 binlik imar planı hazırlayacağız. Bunu bütün paydaşlarla yapacağız. Burada üreteceğimiz arsaları sanayicilere, yatırımcılara tahsis edeceğiz. Kritik yatırımlarda maliyetine tahsis edeceğiz. Belediyede kuracağımız Yatırım Destek Ofisi ile yatırımcılar Mersine geldikleri andan itibaren uzmanlarımızla yanlarında olacağız ve önlerindeki bütün engelleri ortadan kaldıracağız. Bunu yaptığımızda Mersin hızla hareketlenecek ve hak ettiği noktaya doğru gelmeye başlayacak" şeklinde konuştu.

Tarih ve kültür turizmi ile inanç turizminde çok büyük avantajı olan Mersini turizmin her türlüsünden yararlandırarak 12 aya yayacaklarını dile getiren Sever, "Bu anlamda Soliyi ayağa kaldıracağız, tarihi limandan kruvaziyer gemilerini Mersine alacağız, sütunlu yolu ayağa kaldıracağız. Yumuktepeyi turizme kazandıracağız. İnanç turizminde Eshab-ı Kehf, Saint Paul Kuyusu, Kleopatra Kapısı, Danyal Peygamberin makamını düzenleyerek organize şekilde kullanacağız. Spor, sağlık, yayla ve kongre turizmini geliştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİMİZ MERSİNİ KİŞİ BAŞINA GELİRDE İLK 10 İL ARASINA SOKMAK"

Sever, şöyle devam etti: "Ben 15 bin 800 kilometrekare Mersin coğrafyasında yaşayan 1 milyon 700 bin hemşehrimizin ve bu coğrafyada yaşayan bütün canlıların belediye başkanı olacağım. Hemşehrilerimize eşit uzaklıkta olmayacağız. Bütün kesimleri sımsıkı ve sımsıcak kucaklayacağız. Bizim belediyecilik anlayışımız bu."

Sever, kısa vadede hedefinin Mersini sosyoekonomik ve kişi başına düşen gelir açısından Türkiyenin ilk 10 ili arasına sokmak, nihai hedefte de en gelişmiş 5 büyük şehir ekonomisinden birini Mersinde inşa etmek olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve refah artışı, bu halkalarda 23 sene ülkemiz için çalıştık, şimdi sıra Mersinde. Artık bütün birikimimizle Mersine hizmet etmek istiyoruz ve bunu da başaracak her türlü gücümüz, deneyimimiz var. 30 Mart seçimleri bu açıdan son derece önemli. Mersinin geleceğine yapmak isteyenler, geleceğine oy vermek, yön vermek isteyen bütün hemşehrilerimize çağrıda bulunuyorum. AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak bize sahip çıksınlar, elimizden tutsunlar. Biz de inşallah Mersinin önünü açalım ve Mersini geleceğe hazırlayalım. Bütün AK Partili kardeşlerimle beraber bütün sağduyulu CHPli ve MHPli kardeşlerimin de desteğini talep ediyorum." - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?