banner107

“TÜRK-ALMAN İŞ FORUMU MERSİN İÇİN MİLAT”

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği, İstanbul’daki Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde gerçekleşen Türkiye – Almanya İş Forumu bu yıl Mersin’de gerçekleşti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında, “Türk Alman Ekonomi Günü etkinliğini, Mersinimiz açısından yeni bir milat, yeni bir başlangıç olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 04.12.2014, 19:20 04.12.2014, 19:20
329
“TÜRK-ALMAN İŞ FORUMU MERSİN İÇİN MİLAT”
  Hilton Otel’de gerçekleşen toplantıya, Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl,Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kasım Tanrıöver ve yönetimi ile Alman ve Türk iş dünyası temsilcileri katıldı.

   2007 yılından beri devam eden Türk Alman Ekonomi Günü etkinliği için bu defa Mersin’in seçilmiş olmasının isabetli bir tercih olduğunu belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin, Türkiye’nin tüm potansiyellerini bünyesinde barındıran ekonomik gücü, aynı şekilde yine tüm Türkiye’yi temsil eden sosyo-politik yapısı ile sadece burada yaşayanlar için değil, Avrupa dâhil bölgemizdeki her kişi ve kurum için çok önemli bir şehirdir. Tarımda, sanayide, ticarette, lojistikte ve turizmde sahip olduğu imkânlar, Mersin’i, Türkiye’nin en parlak şehirlerinden biri konumuna getiriyor. Esasen Mersin, bugün çok daha ileride olmayı ziyadesiyle hak eden bir şehirdir” ifadesini kullandı.

   Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkilerinin çok köklü bir tarihi olduğuna değinen Başkan Kocamaz, “Bizim “Marka Kent Mersin” diye bir hedefimiz, bir çalışmamız var. Bu çerçevede en ciddi işbirliği potansiyeline Alman dostlarımızla sahip olduğumuza inanıyorum. Karşılıklı çok boyutlu ilişkilerimizi, Mersin’in potansiyeli etrafında işbirliğine dönüştürerek, birlikte büyük başarıları yakalayabileceğimizden şüphe etmiyorum. Türk Alman Ekonomi Günü etkinliğini, Mersinimiz açısından yeni bir milat, yeni bir başlangıç olarak değerlendirebiliriz. Bu bağlamda Mersin’in Oberhausen, Yenişehir’in Neustadt,  Tarsus’un Langen, Silifke’nin Bergkamen, Erdemli’nin Mühlenbecker kentleri ile kardeş şehir ilişkilerinin de bir artı değer olarak göz önüne alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu vesile ile Mersin Büyükşehir Belediyesi ve tüm Mersin halkı olarak, bu konuda Alman dostlarımıza kollarımızın ve kalbimizin sonuna kadar açık olduğunu ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“MERSİN’İ KANATLANDIRACAĞIZ”

   “Mersin’in Geleceğini Birlikte Kuralım” diyerek, katılımcı bir yönetim anlayışıyla 30 Mart’ta çıktıkları bu yolda, Mersin’i her alanda ülkemizin ve bölgenin en önemli şehri haline getirme kararında olduklarını vurgulayan Başkan Kocamaz, “Şehrin ulaşım, çevre, temizlik, imar gibi temel altyapı sorunlarını çözerek, yerli ve uluslararası özel sektör kuruluşlarının burada gördüklerine inandığım potansiyele uygun şekilde Mersin’i ayaklandırmak, kanatlandırmak istiyoruz. Bunun için pek çok önemli proje geliştirdik. Bu projeleri etap etap hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

   Daha sonra konuşan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Mersin’in ticari, lojistik ve ulaşım potansiyeli açısından Türkiye’de büyük bir ekonomi gücü olduğunu belirtti. Alman-Türk ekonomi günü vesilesiyle bölgenin kapasitesini görme fırsatı bulduklarını kaydeden Büyükelçi Pohl, “Almanve Türk işadamlarını bir araya getirerek, hem yatırım, hem de işbirliği imkânlarını ele alıyoruz. Almanya’da 75 bin Türk asıllı işadamı ve işkadını var. 370 bine yakın kişiye iş imkânı sağlıyorlar. Almanya, 1980’den beri Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülkelerin başında geliyor. Bu ilişkileri daha da ileri götürmek için hep birlikte çalışacağız. Bu forumun yeni yatırımlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

   Konuşmaların ardından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve TODER tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Ulusal Lojistik Yarışması’nda bu yıl bireysel kategoride Ali Utkan Uluçay ödül alırken, kurumsal başvuru kategorisinde Foreinghtroa Firma yetkilisi Önder Türker’e ödülünü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve MTSO Başkan Yardımcısı Kasım Tanrıöver birlikte takdim etti.

 

 

 

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109