Vali Güzeloğlu, Şehit ve Gazi Anneleri ile Buluştu

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, anneliğin, cennet ayakları altına serilen ve bir milleti ayakta tutan en önemli zenginlik olduğunu söyledi.

Abone olbanner90
Mersin Merkez 11.05.2014, 20:33 11.05.2014, 20:33
281
Vali Güzeloğlu, Şehit ve Gazi Anneleri ile Buluştu
Güzeloğlu, Anneler Günü dolayısıyla Mersin Valiliği tarafından organize edilen kahvaltıda, şehit ve gazi anneleriyle bir araya geldi. Suphi Öner Öğretmenevinde, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Uyan, Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar ve vali yardımcılarının da eşleriyle katıldığı programda konuşan Güzeloğlu, böylesine anlamlı bir günde şehit ve gazi anneleriyle bir arada olmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi. Bugünün, inancımızın ve geleneğimizin en önemli varlığı olan annelerin anıldığı bir gün olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, "Anne, en önemli kavramı, en derin anlamı içeren, bir hayat boyu minnet borcu ödemekle bitmeyen, sadece dünyaya getirmekle değil, güçsüz ve zayıf halinden alıp yetişkin bir insan konumuna kadar taşıyan ve nefes alıp verdiği her an evladının derdini, endişesini yüreğinde taşıyan ve gözünü kırpmadan canını yavruları için feda edebilen bir kutsal varlığın adıdır. Annelik, böylesi bir yüceliğin adıdır. Biz annelerimizin yetiştirdiği, büyüttüğü, emeği ile bugüne getirdiği kişileriz, bireyleriz" dedi.

Annelerin, cennet ayakları altına serilen ve bir milleti ayakta tutan zenginlik olduğunu dile getiren Güzeloğlu, "Bugün annelerimizi anarken, koşup ellerini öpüp hayır dualarını alırken,en değerli varlıkları olan evlatlarını, milletin birlik ve beraberliği, devletin sarsılmaz bütünlüğü uğruna feda eden şehitlerimizin anneleri ile bir araya gelmekten onur duyuyoruz. Bugün sizlerin evladı yanınızda olmayacak, ama bizler devlet olarak, millet olarak evladınız olarak buradayız. Annelik en yüce, en değerli makam ise bilin ki şehitlik onun da ötesinde, Allah katında en yüce mertebedir. Sizler bugün burada bulunan şehit anneleri, büyük bir onuru taşıyan, kahramanlık ortaya koyan ve bu milletin göz bebeği olan şehitlerimizin emanetisiniz. Buradan en büyük teşekkürü şehit annelerimize sunmak istiyoruz, onlara minnet duygularını iletmek istiyoruz. Şehitlerimizin ruhları şad olsun, onları yetiştiren annelerin bundan sonraki hayatları bereketli ve anlamlı olsun" diye konuştu.

Gazi ve Şehit Asker Ailelerine Yardım Derneği Başkanı Suna Ünlüselek ise konuşmasında, böyle günlerin annelerin ve evlatlarının bir birine sarılıp koklamayı istediği günler olduğunu belirterek, "Ne var ki, hayat herkese adil davranmıyor. Bir zamanlar evlatlar, Anneler Gününde annelerine koşardı. Şimdi ise, anneler evlatlarının kabirlerine gidip mezar taşına sarılıyorlar.

Şehitler Gününde anneler evlatlarını mezarlıklarda ziyaret ediyorlar, özel günlerde de acılarına acı katıyorlar. Bir avladın yokluğunun yerini hiçbir şey tutmaz. Gencecik fidanlarımız, ülkemizin bekası, huzuru, güvenliği için canlarını seve seve feda ettiler. Annelerini, eşlerini bizlere kutsal birer emanet olarak bıraktılar. Bizler sadece özel günlerde değil, fırsat buldukça yanlarında olmaya gayret edersek, acılarını, hasretlerini bir nebze de hafifletmiş oluruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, programa katılan protokol üyeleri, şehit ve gazi anneleriyle uzun uzun sohbet etti.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?