Sayfalar / Öne Çıkan Sayfalar

Sayfalar / Popüler Sayfalar

Mersin Turizm

Mersin Turizm
 Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır.
Alahan Manastırı, Cennet ve Cehennem, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı gibi turizmde ilgi çekici mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.
Önemli plajları ise Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu ve Ayaştır.
Tisan, Taşucu, Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerdir.
Yayla turizminde beğenilen ve ilgi çeken yaylalar ise Gözne, Ayvagediği, Soğucak, Fındıkpınarı,Çamlıyayla Namrun ve Sorgun Yaylalarıdır.
Papa XVI. Benedictus'un 2008 yılını "Saint Paul Yılı" İlan Etmesi ile Mersinin Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmuştur.
2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.
Mersin (şehir)
Yumuktepe
Soli
Kazanlı
Alahan Manastırı
Kızkalesi, Erdemli
Narlıkuyu
Cennet ve Cehennem Çökükleri

Eshab-ı Kehf Mağarası, Cennet ve Cehennem Obrukları, Kleopatra Kapısı, Gümüşkum, Çamdüzü, Erdemli Çamlığı, Pullu, Karaekşi, Karabucak ve Bahçeyeri Orman İçi Dinlenme Yerleri, Narlıkuyu Mağarası, Susanoğlu, Kapızlı, Gözne, Fındık Pınarı, Çamlıyayla(Namrun) ve Sorgun Yaylaları,Çamlıyayla Cehennem deresi ve papazın bahçesi, Pompeiopolis, Tarsos, Neopolis, Krykos, Kilindria, Selevkeia ve Anemurion İlkçağ Kent Kalıntıları, Anamur, Meydancık, Kız Kalesi, Silifke Kalesi, Soli, Alahan Manastırı, Haghia Thekla Bazilikası, Uzuncaburç, Akkale, Gözlükule Yerleşmeleri, Tarsus Camii, Lal Ağa Camisi, Erdemli, Silifke, Tarsus ve Narlıkuyu Mozaik Müzeleri örnek gösterilebilir...

Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır.

Alahan Manastırı, Cennet ve Cehennem, Kızkalesi, Ayaş, Yumuktepe, Soli-pompeipolis, Eshab-ı Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı gibi turizmde ilgi çekici mekanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Önemli plajları ise Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu ve Ayaş'tır.

Tisan, Taşucu, Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerdir.

Yayla turizminde beğenilen ve ilgi çeken yaylalar ise Gözne, Ayvagediği, Soğucak, Fındıkpınarı,Çamlıyayla Namrun ve Sorgun Yaylalarıdır.

Papa XVI. Benedictus'un 2008 yılını "Saint Paul Yılı" İlan Etmesi ile Mersinin Tarsus ilçesi Hristiyan turistlerin uğrak yeri olmuştur.

2008 yılında Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı ve Tarsus ilçesinde bulunan St.Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi UNESCO Dünya Miras Alanları kapsamındaki yerler listesine alınmıştır.

  • Mersin (şehir)
  • Yumuktepe
  • Soli
  • Kazanlı
  • Alahan Manastırı
  • Kızkalesi, Erdemli
  • Narlıkuyu
  • Cennet ve Cehennem Çökükleri
AÇIKHAVA MÜZESİ MERSİN

Mersin, doğusunda Adana, batısında Antalya kuzeyindeki Toros Dağları ile Konya, Karaman ve Niğde İlleri, Güneyinde Akdeniz mavisi 321 km kıyı şeridi ile çevrilidir. Tipik Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yüksek yerlerde yazlar serin ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.


mersin il merkezi sahilden görünüş


 

 Mersin, tarihi, kültürü, doğal güzellikleri, sanayisi, ticareti, tarımı ve turizmi ile hızla büyüyen bir liman kenti, Doğu Akdeniz’in dünyaya açılan kapısı aynı zamanda. Bereketli Çukurova’nın tarım ve sanayi ürünleri Mersin Limanı’ndan ihraç ediliyor. Tarımın ve sanayinin ihtiyacı olan ithal ürünler de bu limandan giriyor. Çok hızlı gelişen Mersin'in iç göç nedeniyle nüfusu hızla artmaktadır. Toros dağlarının kuzeye yalnız iki geçitle yol verdiği Mersin ili Otoyol, E-5 ve E-24 karayolları ile iç Anadolu’ya bağlanır. Ortadoğu ülkelerine ve Türkiye’nin her yönüne uzanan demiryolu ile Mersin, Taşucu ve Anamur sınır deniz kapılarıyla ülkemizin dışa açık en önemli pencerelerinden biridir.

Mersin'e gelen ziyaretçiler, çevre iller Antalya, Karaman, Konya, Hatay, Adana ve Kapadokya bölgeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kolaylıkla ulaşabilirler. Mersin il merkezi, Türkiye’nin en canlı kentlerinden birisi. Akdeniz’e özgü acelesiz ritmi olan günlük yaşam burada birden hızlanıyor. Çarşı-pazar günün her saatinde canlı ve telaşlı bir görünüm veriyor. Zengin bir mutfak kültürüne sahip, lokantalarda çeşitli deniz ürünleri ve yöresel mutfak değerleri sunuluyor. Alışveriş yapmak ve hoş zaman geçirmek için çok sayıda alışveriş merkezi, lokanta, cafe, vb. tesisler bulunmaktadır.

   

Her bölgesinde önemli kültür ve turizm değerleri bulunan Mersinde, inanç, kültür, deniz, yayla, doğa ve spor turizmi öne çıkmakla beraber turizmin her çeşidine olanak tanımaktadır. Konaklama ihtiyacı için her türlü konforu sunan otel, motel, pansiyonlar bulunmaktadır. Bunun yanında yazlık daire kiralama, çadır ve karavan seçenekleri de vardır. Birçok sayıda ulusal ve uluslararası kültürel etkinlik, fuar ve sempozyum düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları, Mersin Narenciye Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali'dir.


Doğu Akdeniz sahilinde, Toros Dağları eteklerinde önemli bir liman kenti olan Mersin, palmiye ağaçlarıyla gölgelenen yolları, şehir parkı, modern otelleri, yakınlarındaki tarihi kalıntıları, müzeleri, kütüphaneleri, sayısız kumsalları, yaylaları ile tatilcilere her türlü tatil olanağı sağlamaktadır. Diğer taraftan Mersin, tarihte Tarsuslu Aziz Paul adı ile ve Mark Antuan'ınCleopatra’ya evlenme hediyesi olarak Alanya ile Mersin arasındaki toprakları vermesi tarihi belgelerle kanıtlandığı için ülke turizminde hakettiği yeri almıştır. Dünyadaki tek Cennet-Cehenneme sahip olan Mersin geçmişte olduğu gibi bugün de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürmektedir.

Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km’lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Deniz Turizmi yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler 108 km’lik sahilin keyfini çıkarmaktadır. Bu plajlar kumsallarının ince ve temiz oluşu ve sualtı avcılığına uygun oluşundan dolayı tercih edilmektedir. Taşucu, Susanoğlu, Kumkuyu, Akkum, Kapızlı, Yemişkumu, Kızkalesi, Ören, Anamur Plajları bunlardan bazılarıdır.Kültür Turizmi yapmak isteyen tarih ve arkeoloji tutkunları; İl ve ilçe merkezlerinde bulunan müzeleri, Soli Pompeipolis, Kanlıdivane, Kızkalesi, Elaiussa Sebaste, Uzuncaburç, 
Mamure Kalesi ve Anemurium Antik Kenti gibi tarihi alanları ziyaret edebilir. İnanç turizmi açısından da zengin olan Mersin İl ve ilçe merkezlerindeki camileri, Eshab-ı Kehf, Danyal Peygamber’in Kabri St. Paul Kuyusu ve Anıt Müzesi, Aya Thekla ve Alahan Manastırı gibi önemli eserlere sahiptir. 2013 yılında 17. Akdeniz Oyunları 24 Ülkenin katılımıyla Mersin’de yapılmıştır. Yılın ilk 7 ayında konaklama tesislerinde 117.489 kişi kalmış, 335.243 kişi ise müze ve örenyerlerini ziyaret etmiştir. Yaklaşık yüzbin yazlık daire bulunmakta olup bu yazlıklarda kalan misafirler istatistiklere yansımamaktadır.


 2013 y��lında 17. Akdeniz Oyunları 24 Ülkenin katılımıyla Mersin’de yapılmıştır. Yılın ilk 7 ayında konaklama tesislerinde 117.489 kişi kalmış, 335.243 kişi ise müze veörenyerlerini ziyaret etmiştir. Yaklaşık yüzbin yazlık daire bulunmakta olup bu sazlıklarda kalan misafirler istatistiklere yansımamaktadır.

  

  

 TURİZM MERKEZLERİ VE BÖLGELERİ

Mersin Ovacık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 40 km güney batısında Yeşilovacık Beldesindedir. Planlanan alanda 9.500 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir. Mersin Kargıcık Turizm Merkezi Silifke ilçesinin 39 km güney batısında yer almaktadır. Planlanan alanda 900 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları  devam etmektedir. Mersin Ortaburun Tepesi Mevkii Turizm Merkezi Aydıncık ilçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı köyü yanındadır. Planlanan alanda 2.500 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Kargıcık Turizm Merkezi

Silifke ilçesinin 39 km güney batısında yer almaktadır. Planlanan alanda 900 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir. Mersin Ortaburun Tepesi Mevkii Turizm Merkezi Aydıncık ilçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı köyü yanındadır. Planlanan alanda 2.500 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Ortaburun Tepesi Mevkii Turizm Merkezi

Aydıncık ilçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı köyü yanındadır. Planlanan alanda 2.500 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Melleç Turizm Merkezi

Anamur ilçesinin 25 km. batısında yer almaktadır. Havaalanı bulunan Antalya’nın Gazipaşa ilçesine uzaklığı ise 54 km’dir. Bu alanda plan ile 1.000 yatak kapasitesi hedeflenmektedir. Planlama çalışmaları devam etmektedir. Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Tarsus İlçesinin güneyinde Akdeniz’e kıyısı bulunan merkeze ulaşım, çevresinde bulunan köy ve belde yollarından sağlanmaktadır. Turizm Merkezi içerisinde ve çevresinde bulunan bakir alanlar turizm yatırımlarına uygun olmakla birlikte, kamping ve golf turizmi içinde imkânlar sunmaktadır.

Doğal güzellikler, deniz, kum ve güneşin yanı sıra Merkezin İnanç Turizminde önemli bir yeri olan Tarsus’a, biraz daha kuzeye gidildiğinde ise Kış Turizmi içerisinde önemli
bir alana sahip Karboğazı Kayak Merkezi’ne yakın olması bölge ve ülke turizmi içindeki önemini bir kat daha arttırmaktadır. Sahip olduğu doğal ve fiziksel potansiyel nedeniyle turizm açısından birinci derecede önem arz etmektedir. Bölgede 7.600 yatak kapasitesi, 2 golf alanı, 1 kongre merkezi, 1 sağlıklı yaşam merkezi ve 1 günübirlik tesis yapılması hedeflenmektedir. Yol, elektrik, doğalgaz, iletişim vb. altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Taşucu-Boğsak Turizm Merkezi

Taşucu – Boğsak Turizm Merkezi, İl merkezine 90 km uzaklıkta bulunmakta olup, Silifke İlçesi Taşucu Beldesinin batısından başlayarak kıyı kesimi boyunca devam etmekte ve Boğsak yerleşmesini içine alıp Tahta Koyu’na kadar uzanmaktadır. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi

Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezi, Mersin İli, Silifke İlçesi’nin 20 km doğusunda, Kız Kalesine 5 km uzaklıkta yer almakta olup Narlıkuyu yerleşimi, Cennet ve Cehennem Obruklarını, Astım- Dilek Mağarasını içine almaktadır. Planlama çalışmaları devam etmektedir.

Mersin-Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

Gülek Kasabasına 13 km uzaklıkta yer alan Karboğazı kış sporlarının her çeşidinin yapılmasına müsaittir. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) Alp Disiplini kayak yarışmalarında istemiş olduğu faktörlerin tamamına sahip bulunan Karboğazı 3.585 m’lik zirvesi ile 2000-3000 rakımları arasında bulunan 10 km’lik doğal kayak pisti, Ekim ayından Haziran ayına kadar 7-8 ay kaliteli kar tutma özelliği ile dağcıların, kayakçıların ve turizm yatırımcılarının cazibe merkezi olacaktır. Planlama çalışmaları devam etmektedir.