Mersin Büyükşehir Belediyesince, ‘Dünya Temizlik Günü’nde gönüllülerle birlikte Karaduvar sahilinde temizlik etkinliği gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ulusal ve uluslararası ölçekte çevre ve iklimle ilgili yapılan özel günlerde önemli etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu etkinliklerden biri de Karaduvar sahilinde yapılan katı atık toplama etkinliği oldu. Let’s Do İt, Uluslararası Damla Gönüllüleri Derneği, Türk Kızılayı, Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneği ve Karaduvar halkıyla birlikte yapılan ve çocukların da yer aldığı etkinlikte, Karaduvar sahilinde bulunan insan kaynaklı atıklar ile dalga nedeniyle sahile vuran çalı, çırpı ve dal parçaları temizlendi. Kısa sürede tüm sahili tertemiz yapan gönüllüler, yaklaşık 50 torba çöp topladı.

“Mersinimizi hep beraber temizleyelim”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı Temizlik Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Can, etkinliğe STK’lar ve Karaduvar halkının da katıldığını belirterek, “Bir farkındalık çalışması yapıyoruz. Sahillerimizi temizliyoruz. Bizler zaten bu konuyla alakalı 7/24 esasına dayalı çalışıyoruz. Ancak bizim amacımız şu; Mersin bizim, hepimizin, Mersinimizi hep beraber temizleyelim. Bunu kurumsal olarak nitelendirmeyelim. Bir tabir vardır ya, ‘herkes evinin önünü süpürse daha güzel bir dünya olacak’ diye, daha güzel bir Mersin olacak. Bugün burada gençlerimiz, çocuklarımız var. Bu çocuklarımızla beraber bir farkındalık çalışması yapıyoruz" dedi.

“Pırıl pırıl bir dünya adına çevremizi temiz tutalım”

Çocukların etkinlik için oldukça heyecanlı olduğunu kaydeden Can, “Çocuklarımızla biraz önce sohbet ettik. ‘Biz temizlik yapmayı çok seviyoruz. Temiz bir dünyanın içerisinde, temiz olmayı çok seviyoruz’ diye harika cümleler kurdular. Onların mutluluğuna bizler de katılıyoruz. Lütfen bizler de çocuklarımız gibi olalım. Onlar gibi pırıl pırıl bir hayat adına, pırıl pırıl bir dünya adına lütfen ama lütfen çevremizi temiz tutalım” ifadelerini kullandı.

“81 ilde eş zamanlı temizlik etkinliği düzenliyoruz”

Let’s Do İt Mersin İl Temsilcisi Mihriban Akdağ, “Bu sene 16 Eylül’de Let’s Do İt olarak tüm Türkiye’de 81 ilde eş zamanlı temizlik düzenleniyoruz. Let’s Do İt koordinatörlüğünde, Büyükşehir Belediyesi ve bir çok STK ile birlikte temizlik düzenliyoruz. Şu an çok mutluyum” diye konuştu.

Tarihi camide Filistin için dua edildi Tarihi camide Filistin için dua edildi

“Çevre farkındalığı oluşturmak için buradayız”

İsa Kökberi de Akdeniz 3. Göz Eğitim ve Gençlik Derneğinin gençlik çalışanı olarak etkinliğe katıldı. Dernek olarak temel amaçlarından bahseden Kökberi, “Kazanlı sahilindeki caretta carettaların yaşam döngüsüne katkı sağlamak, onları korumak, nesillerini sürdürülebilir hale getirmek ve aynı zamanda çevre farkındalığı oluşturmak. Bugün burada sürdürülebilir bir yaşam ve dünya için buradayız. Çevre hepimizin, dünya hepimizin. Beraber koruyabilirsek bu dünyanın güzelleşeceğine inanıyoruz. Temiz bir dünya temiz bir gelecek. Sloganımız; farkında ol farkındalık oluştur. Biz de çevre farkındalığı oluşturmak için buradayız” şeklinde konuştu.