Doğalgazla çalışan kamyonlar hem çevreci hem tasarruflu -

Otomobillerde kullanılan LPG sistemi türevindeki doğalgaz enerjisiyle çalışan tır ve kamyonlar, hem çevre kirliliğini önlüyor hem de diğer yakıt türlerine oranla yüzde 35 daha tasarruf sağlıyor.

Abone olbanner90
Mezitli 22.12.2013, 16:22 22.12.2013, 16:22
275
Doğalgazla çalışan kamyonlar hem çevreci hem tasarruflu -
ABDULLAH DOĞAN - Otomobillerde kullanılan LPG sistemi türevindeki "doğalgaz" enerjisiyle çalışan tır ve kamyonlar, hem çevre kirliliğini önlüyor hem de diğer yakıt türlerine oranla yüzde 35 daha tasarruf sağlıyor.

Son dönemde alternatif enerji kaynaklarının makine ve sanayide kullanılması, oto doğalgazın kullanım alanlarını genişletti. Dizel motorların sıkıştırılmış doğalgaz sistemine (CNG) dönüştürülmesiyle çalışan araçlar, lojistik sektörün en önemli sorunlarından biri olan ÖTVsiz "10 numara yağ" gibi sorunları da ortadan kaldırıyor.

Evlerde ve sanayide kullanılan doğalgazın, CNG kompresörü vasıtasıyla 200 bar basınçla sıkıştırılarak araçlara dolumu yapılıyor. Türkiyede CNG dönüşüm sistemi özel firmalarca başarılı bir şekilde uygulanabiliyorken, dolum istasyonları da yaygınlaşıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü Otomotiv Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Recai Kuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda motorlu araçlarda alternatif yakıt olarak doğalgazın kullanıldığını söyledi.

- Yakıtta yüzde 35e yakın tasarruf sağlıyor

Avrupada yapılan bir araştırmada, karayolu yük taşımacılığında kullanılan araçların çevre kirliliğine neden olduğunu, bunun üzerine doğalgazlı araçların yaygınlaştırılması çalışmalarının başladığını anlatan Kuş, yıldan yıla Avrupa ve Asyada bu araçların kullanımının yaygınlaştığını bildirdi.

Kuş, Türkiyede son günlerde doğalgazla çalışan kamyonlarda artış gözlendiğini belirterek, "Araçlarda enerji kaynağı olarak kullanılan doğalgaz yüzde 35e varan bir ekonomiklik sağlıyor. Bunun çevresel olarak özellikle karbondioksit, emisyon salınımlarında fosil kökenli yakıtlara göre çok düşük emisyon değerleri var. Bu sistem hem ekonomiklik hem de çevresel boyutta ülkemizin kazancı olacaktır" dedi.

Doğalgazın motorine yakın bir enerji değeri olduğunu dile getiren Kuş, doğalgaz dönüşüm sistemi monte edildiğinde aracın hem dizel hem de gazlı olarak çalışabileceğini ifade etti.

- "Doğalgazlı araçlar ulaşım maliyetlerini düşürür"

Doç. Dr. Kuş, doğalgaz sistemi yapılan kamyon ve tırlarda 8 doğalgaz tankının bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Bu araçların menzili, deponun tam dolu olması halinde 500 kilometreye ulaşabiliyor. Bu da doğalgazın karayolu taşımacılığında çok rahatlıkla kullanılabileceğini gösteriyor fakat dolum istasyonlarının yaygınlaştırılması lazım. Doğalgazın, halk otobüslerinde ve belediye hizmetlerinde kullanılan bazı özel araçlarda kullanıldığını biliyoruz. Şehirlerarası ulaşımda yeni yeni gördüğümüz doğalgazlı kamyonlar için yasal düzenlemeler ve dolum istasyonları konusunda daha çok mesafe alınması gerekiyor."

Şu anda dolum istasyonlarının şehir merkezlerinde bulunduğunu fakat yol kenarlarında, karayollarında da olması için Sanayi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının yasal düzenlemeleri yapmaları halinde bu araçların yollarda daha sık görülebileceğini vurgulayan Kuş, bunlar yaygınlaştığında hem iç ticarette hem de dış ticarette farkını göstereceğini ifade etti.

Kuş, bu durumda ulaşım maliyetlerinin düşüreceğini, bunun da ülkeye ciddi ekonomik katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Muhabir: Abdullah Doğan

Yayınlayan: Hızır Hacısalihoğlu

Yorumlar (0)