HALKÇI BAŞKAN, KÖYLERE "BEREKETİYLE" GİTTİ

CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, patatesin 4 lira, kuru fasulyenin 12 lira, yumurtanın kolisinin 12 lira, koyun etinin 40 lira, asgari ücretin 843, emekli maaşının 713 lira olduğunu anımsatarak, bu rakamların tarımın çöktüğünün göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Tarhan, köylerde refah düzeyinin artması için "üretici pazarları" kuracakları müjdesi verdi.

Abone olbanner90
Mezitli 31.01.2014, 22:28 31.01.2014, 22:28
242
HALKÇI BAŞKAN, KÖYLERE
 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, hafta sonu Cemilli, Kuzucubelen, Doğançay ve Akarcalı köylerini ziyaret etti. Tarhan, uzun zamandır yağmur yağmayan ve kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan köylere bereketi ile gitti. Neşet Tarhan, yoğun yağmur altında gerçekleştirdiği köy gezilerinde, köy kahvelerinde sorunları dinledi, çözüm önerilerini anlattı. Soğuk ve yağışlı havayı, odun sobası üzerinde demlenen çay ve sıcak sohbet ısıttı.

Deneyimli belediyeci, Tarımsal Kooperatifçilik Uzmanı Yüksek Ziraat Mühendisi Neşet Tarhan, yeni Büyükşehir Yasası ile Mezitli'nin birer mahallesi konumuna gelen köylerdeki ziyaretlerinde; Cemilli Köyü Muhtarı Halil Bağcı, Kuzucubelen Köyü Muhtarı İbrahim Kaya, Doğançay Muhtarı Cumali Tarhan ve Akarca Köyü Muhtarı'ndan köylerinin sorunları hakkında bilgi aldı.

 

"Yöresel ürünler değerlendirilecek"

 

Köylerde kadınların toplantıya katılımlarında duyduğu memnuniyeti özellikle dile getiren CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, yeni yasa ile bu köylerin kentin birer mahallesi konumuna geldiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Artık eski belediyecilik anlayışı kalmadı. Yeni bir durum haritası çizmek gerekiyor. Alt yapı, imar planları, tarım sorunları var. Yapacak çok iş var. İmar ile tarımın doğrudan doğruya bağlantısı var. Özellikle tarım önemli. Bu konuda belediyede bir birim kuracağız. Toprak analiz laboratuarı kurmayı düşünüyoruz. Köylülerin birleşip bir araya gelmesini istiyorum. İhtiyaca göre yapılacak ne varsa bizler de destek olacağız. Tarımsal yatırımları önemsiyorum. Sizlerden gelen talebe göre olacak. Bölgelere göre değişiyor. Kimi yerlerde meyve suyu, kimi yerlerde soğuk hava deposu, süt toplama merkezi olabilir. Hayvancılık tamamen yok oluyor. Daha doğrusu tarım yok oluyor. Tarımda girdiler bir hayli pahalı. Biz en uygun fiyatta almanız için aracılık yapacağız. Tarımsal yatırımları yapıp sizlere teslim edeceğiz. Sizlerin işletmesini istiyoruz. Kadınlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Cemilli'nin asma yaprağı, bamyası meşhur. Buranın yöresel ürünlerini değerlendirmek için projeler yapacağız."

 

Üretici pazarı projesi...

 

Göreve geldiği bir kaç ay içerisinde üretici pazarı projesini hayata geçireceklerini ifade eden Tarhan, üretici pazarının haftanın her günü açık olacağını ve belediyenin ücret almayacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Mezitli sınırları içinde yaşayanların kendi ürettiklerini doğrudan bu pazarda satsın istiyoruz. Pazaryeri herkesin ilgisini çekecek. Başka kentlerdeki belediyelerle bağlantılar kurarak pazarlamaya yardımcı olacağız. Bu tür yatırımlarda dışarı açılmadıkça fazla ileriye gidemiyorsun. İhracata dönük olmalı. İletişim çağında buradaki asma yaprağını, bamyayı çok rahatlıkla yurt dışına gönderebilirsiniz. Buna birinin ön ayak olması gerekiyor. Burada belediyelere büyük görevler düşüyor. Artık sınırların ortadan kalkması ile sizin sorununuz bizim sorunumuz oluyor. Sadece tarım sorunu yok burada. Okul, sağlık, sağlık yerleri, yatırım sorunları var. Yeni yolların açılması gerekiyor. Yeni yollar, plan yapıldığı zaman yerli ve yabancı yatırımcıyı buraya çekmiş olacağız. Yerli yatırımcı da yabancı yatırımcı da plana bakarak geliyor. Mersin genelinde ve Mezitli'de böyle bir sorunlar yaşıyoruz. Bu planları Bakanlık ayak üstü yaptı. Hala plandaki raporda Kuyuluk Beldesi'nin, Tece, Davultepe Beldelerinin varlığından bahsediliyor. Nüfus bilgileri son derece yanlış. Çok eski bir raporu güncellemişler ve bunu plan diye getirdiler. Sadece Çevlik bölgesine bir golf sahası koymuşlar. Denizden Fındıkpınar'ına kadar bir yatırım planı yok."

Mezitli'ye bağlı köylerin muhtarlarından "Mezitli Muhtarlar Derneği" kurmalarını isteyen CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, muhtarlar üzerinden bölgede yaşayanlara "Siz ne istiyorsunuz?" diye soracaklarını söyledi. Bölgenin nasıl yapılanacağına o bölgede yaşayan insanların kendi tercihi ile karar verileceğini ifade eden Tarhan, "Yol ve ulaşım sorunu da planla çözülecek mesele. Maalesef Mezitli'de ciddi bir ulaşım sorunu var. Kuzeyde paralel ve dikey yolların açılması lazım. Buraya insanlar ne kadar kolay ulaşırsa o kadar yatırımcı gelir. Yatırımcı önce alt yapıya bakıyor. Bu da temelinde plan sorununun çözülmesi ile olur" dedi.

 

"Tarım çöktü"

 

Tarımın canlandırılması gerektiğine vurgu yapan Neşet Tarhan, patatesin 4 lira, kuru fasulyenin 12 lira, yumurtanın kolisinin 12 lira, koyun etinin 40 lira, asgari ücretin 843, emekli maaşının 713 lira olduğunu anımsatarak, "Bu rakamlar birçok şeyi anlatıyor. Tarımın ne hale geldiği, bittiğini görüyoruz. Belediye nerede kooperatif var oradan ürün alacak. Okullarda süt, narenciye dağıtımı yapılırken teşvik edilecek" dedi.

Yerel seçimleri genel seçimlerden çok daha fazla önemsediğini anlatan Neşet Tarhan, "Merkezi hükümetin sizlere çok büyük katkısı yok. Belediyede her konuda sizin talebiniz olacak. Doğumdan itibaren başlıyor ölümden sonrasına kadar devam ediyor. Mezarlıklardan dahi belediye sorumlu. Belediye çok önemli. Belediye başkanını seçerken siyasi parti olarak bakmayın. Kim daha iyi yapacaksa ona göre karar verin. Biz bu konuda iddialıyız. Belediyecilikte deneyimlerimiz var. Düzgün bir siyasi çizgimiz var. İyi bir belediye olsun, biz gittikten sonrada bozulmasın istiyoruz. Mezitli'de bir değişim yapacağız" diye konuştu.

 

"Yayla turizmini canlandıracağız"

 

Mezitli'de yayla turizmini canlandıracaklarını kaydeden Neşet Tarhan, Mezitli'nin çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Kullanılmamış bu potansiyeli ve üzeri örtülmüş bir takım kaynakları kullanacağız ve sizlerin refah düzeyinin yükselmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Sizin refah düzeyinizin yükselmesi bizim birincil görevimizdir.

Belediye hizmetlerinin daha iyi olması için bize fırsat verin, daha çok oy verin. Bizlerde bunun karşılığını sizlere verelim. Verdiğiniz oyların karşılığını sizlere hizmet olarak aktaracağız. 30 Mart'ta iyi düşünün. Sizden alacağımız güçle buralar çok daha iyi olsun istiyoruz."

Köy kahvelerini ve köy meydanlarını gezerek köylülerle tek tek selamlaşan CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan, Kuzucubelen Köyü'nde Serkan ve Ayşegül Aydoğdu çiftinin düğününe katıldı ve yeni evlenen gençlere mutluluk diledi. Neşet Tarhan, köy kahvesinde projelerini anlatırken; eşi Sembol Eren Tarhan ise CHP Kadın Kolları üyeleri ile birlikte ev ziyaretleri gerçekleştirdi. 

Yorumlar (0)