“Kadın Sığınma Evi'ne İhtiyaç Duyulmasından Utanıyorum”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapan CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Neşet Tarhan “Kadınlara yönelik pek çok projemiz var tabii, ama Kadın Sığınma Evi açacağız demek içimi acıtıyor, yüreğimi sıkıyor, utanıyorum” dedi.

Abone olbanner90
Mezitli 07.03.2014, 22:25 07.03.2014, 22:25
292
“Kadın Sığınma Evi'ne İhtiyaç Duyulmasından Utanıyorum”
 Tarhan, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Biz, kadınların emeklerine, kimliklerine saygı duyuyoruz. Bedenleri üzerine söz söyleme yetkisinin kadınların kendilerinde olduğuna inanıyoruz. Kadınları tecrit etme, baskılama, gözden uzak tutma, hor görme anlayışı bize bütünüyle ters ve yabancı. Önceliğin kadınlarda olduğu, kadının ev içi ve ev dışı emeğinin değer bulduğu bir Mezitli, bir Türkiye, bir dünya arzuluyoruz.

 

Kadınlarımızın ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel, sanatsal olanaklardan, erkeklerle eşit düzeyde yararlanmalarını sağlayacak bir Mezitli yaratmak en büyük hedefimiz ve görevimiz. Bu nedenle, bizim belediyeciliğimizde, öncelik mutlaka kadınların olacak.

 

Mezitli’yi, kadınlarımızın kendilerini tam güvende hissedecekleri bir ilçe haline getirmeye kararlıyız. Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri kurmak, kadın kooperatiflerinin kurulmasını desteklemek, kadın el emeği pazarları açmak gibi, kadınlarımızın hayatlarına değer katacak pek çok projemiz var.

 

Yapacaklarımız arasında, bir de modern bir kadın sığınma evi açmak var ki, Dünya Kadınlar Günü’nde böyle bir projeden söz etmek içimi acıtıyor; bundan utanıyorum.

 

Kadınların bu kadar aşağılandığı, şiddete maruz kaldığı, hatta vahşice katledildiği bir dünyada kadın sığınma evlerinin gerçek ve acil bir ihtiyaç olduğunun farkındayım. Biz de sağlam, tam güvenlikli, modern bir kadın sığınma evi açacağız. Ama bunu yapacağımız için sevinç duymamız beklenemez. Keşke herkesin eşit, özgür, mutlu ve refah içinde yaşadığı bir ülkede yaşasaydık ve böylesi projelere ihtiyaç duymasaydık.” 

 

Belediye yönetimini devraldığında bir “kadın-erkek eşitliği komisyonu” kuracağını da belirten Tarhan, “Hepinizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.

 


Yorumlar (0)