Nükleer santrallerde ekonomik kriz etkisi: Yury Sokolov -

Rusya Federasyonunda devlet nükleer şirketi Rosatomun yurt dışı yatırımlarından sorumlu şirketi JSC Rusatom Overseasın başkan yardımcısı Yury Sokolov, Ekonomik kriz nedeniyle dünyada elektrik enerjisine yönelik talep düştü.

Abone olbanner90
Mezitli 22.12.2013, 16:22 22.12.2013, 16:22
262
Nükleer santrallerde ekonomik kriz etkisi: Yury Sokolov -
MUSTAFA ÇİFTÇİ - Rusya Federasyonunda devlet nükleer şirketi Rosatomun yurt dışı yatırımlarından sorumlu şirketi JSC Rusatom Overseasın başkan yardımcısı Yury Sokolov, "Ekonomik kriz nedeniyle dünyada elektrik enerjisine yönelik talep düştü. Dolayısıyla devletler bu düşüşten yola çıkarak da nükleer güç santralleriyle ilgili çalışmalarını askıya aldı" dedi.

Sokolov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nükleer güç santrali yapımı ve geliştirilmesi anlamında Rusyanın Türkiye başta olmak üzere Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, İran, Vietnam, Macaristan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerle müzakere yürüttüğünü bildirdi.

Türkiyede yapılacak nükleer enerji santralinde "VVER" teknolojisi kullanılacağını anlatan Sokolov, şunları söyledi:

"Bu teknoloji 3+ diye tabir edilen reaktör nesli. 3+ reaktör nesli, son derece güvenilir bir yapıdadır. Söz konusu teknoloji, yapılmış olan nükleer güç santrallerinden test edildi. Uluslararası camia artık VVER teknolojisinin kullanılmasında hiç bir sorunun kalmadığını belirtiyor. Rusyada yapılan Novavaronejskaya nükleer güç santrali de bu sistemle yapılıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santralinin referansı da bu güç santralidir. Türkiyede yapılacak VVER reaktörünün gücü bin 200 megavat olacak. Dünyada yapılan VVER teknolojileri genellikle 440 megavattır. Burada kullanacağımız teknolojinin güvenliği test edilmiş ve uluslararası camia tarafından da onaylanmıştır. Dünyada 70i aşkın reaktör yapıldı. Bunun 55i şu an işletiliyor."

Dünya üzerinde bulunan VVER teknolojisi kullanılarak yapılan nükleer santrallerle ilgili de bilgi veren Sokolov, "Çinde 2 tane yeni yapılıyor. Hindistanda 2 tane işletilmekte, 2 tane daha yapılıyor. Vietnam, Bangladeş, Ürdün, Finlandiya, Çek Cumhuriyetinde nükleer güç santralleriyle ilgili çalışmalar sürüyor. Yaklaşık 10 ülkede yeni projeler geliştiriliyor" dedi.

Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde nükleer santral yapımlarının askıya alınmasını da değerlendiren Sokolov, şu bilgileri verdi:

"Almanyanın almış olduğu kararda Fukuşima da etkili oldu. Bu olaydan sonra Japonya çalışmalarını askıya aldı. İsveç ve Almanya gibi ülkeler projeleri iptal etmek yerine şu anda işletilmekte olan nükleer güç santrallerini işletmeden çıkarmaya karar verdiler. Bu nükleer güç santrallerinden vazgeçtikleri anlamına gelmiyor. Nükleer güç santrallerinin gerilemesine yönelik en büyük sebepler Fukuşimanın yanı sıra dünyadaki ekonomik krizdir. Ekonomik kriz nedeniyle dünyada elektrik enerjisine yönelik talep düştü. Dolayısıyla devletler bu düşüşten yola çıkarak da nükleer güç santralleriyle ilgili çalışmalarını askıya aldı."

- Nükleer enerjinin yeni pazarı Ortadoğu

Uluslararası Atom Enerji Ajansının çalışmalarından örnekler de veren Sokolov, şöyle devam etti:

"Yeni nükleer güç santrallerinin gelişimiyle ilgili 3 yıl önce yapılan tahminlerle şu an ki durumu karşılaştırdığımız da yüzde 10-12lik bir düşüş var. İsveç, İtalya, Romanya gibi ülkelerin nükleer güç santralleriyle ilgili çalışmalarda bu düşüş de etkili olmuştur. Nükleer enerji santrallerinin gelişimiyle ilgili yapılan çalışmalarda daha çok Ortadoğu ülkelerinin nükleer güç santralleri planlarında gelişim kaydedeceklerini gösteriyor. Ortadağu ülkeleri yeni pazar olarak karşımıza çıkıyor. Nükleer enerji santrali projelerinden vazgeçmek, bunları durdurmak söz konusu değil. Sadece kriz nedeniyle bazı ülkeler projelerini askıya aldı, bundan tamamen vazgeçme söz konusu değil."

Yorumlar (0)