banner107

Nuri Hocaoğlu: “Soli yağmaya açıldı”

AK Parti Mezitli Belediye Başkan Adayı Nuri Hocaoğlu, Mezitli ilçesinde alınan imar planlama kararlarının SİT alanlarını yok saydığını, bu alanların parça parça tahrip edildiğini söyledi.

Abone olbanner90
Mezitli 19.02.2014, 22:07 19.02.2014, 22:07
254
Nuri Hocaoğlu: “Soli yağmaya açıldı”
 ENGEL OLARAK GÖRÜLÜYOR

 

Nuri Hocaoğlu, “Çoğu zaman arkeolojik SİT alanı kentsel gelişme önünde bir engel olarak görülmüş, alınan planlama kararları koruma alanını yok saymış, koruma kararları yetersiz kalmış ve son yıllarda arkeolojik sit alanı parça parça tahrip edilmiş” dedi.

KAÇAK YAPILAŞMA TARİHİ ESERLERE ZARAR VERİYOR

 

Soli-Pompeiopolis antik kentinin, farklı ve birbiri ile çelişen imar kararları nedeniyle kentsel gelişme baskısı altında kaldığını belirten Nuri Hocaoğlu, “Mersin'deki önemli arkeolojik değerlerden biri olan Soli hak ettiği ilgiyi göremiyor. Arkeolojik SİT alanında yapılaşma sonucu arkeolojik eserler zarar görüyor” diye konuştu.

 

MEZARLARIN ÜZERİNE VİLLA DİKTİLER

 

Belediye Başkanlığı görevinde iken Limon caddesi üzerinde başlatılan yol çalışması sırasında 100 m²’lik alanda M.S. I-IV. yüzyıla tarihlenen 50 adet çeşitli tiplerde halk mezarlığı açığa çıktığını anımsatan Hocaoğlu, “Yol inşaatı çalışmasına ara verilirken bölgede kazı çalışması ile bu mezarların Kilikya’da yaygın olarak bilinen taş lahit ya da kayaya oyma aristokrat mezarlarının aksine oldukça sade ve farklı tiplerde olduğu ve bu tip toplu halk mezarlığının Kilikya tarihinde ilk kez açığa çıktığı tespit edilmişti.

2002 yılında sit alanı ilan edilen yer günümüzde imara açıldı ve mezarların üzerine CHP’li Eski Meclis üyesi tarafından villalar inşa edildi. Nekropol alanının yanı sıra sütunlu caddenin bulunduğu alana, yine bir başka CHP’li Eski Meclis Üyesi tarafından 4,5 dönüm arazi üzerine dükkânlar yapılarak yapılaşmaya kurban edildi” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA TURİZMİNE KAZANDIRILACAK

 

Antik liman kenti Soli’nin turizme kazandırılması adına ilk kazı çalışmalarının belediye başkanlığı döneminde başladığını belirten Hocaoğlu, Soli’nin açık hava ve kapalı müzesi olması için de girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

 

Nuri Hocaoğlu, Neolitik, Helenistik, Roma dönemlerine ait kalıntıların bulunduğu yerleşimin 'Arkeopark' olarak dünya turizmine kazandırılmasından yana olduklarını aktararak şöyle dedi:

“Birçok dönemi bünyesinde barındıran ve büyüleyici yapısıyla hayranlık uyandıran Soli, Mersin tarihinin ne kadar zengin olduğunu, ne kadar geriye gittiğini gösteriyor. Soli’yi Dünya turizmine kazandırmak adına burada bir müze kurmayı tasarlıyoruz. Kurulacak müzeyle, sütunlu cadde karadan ve denizden gezilebilir bir hale gelecek. Bütün alanı bir arkeopark haline getirmeye çalışacağız. Buradan çıkarılan tarihi eserler kapalı müze ve açık hava müzesi şeklinde turizme kazandırılacak."

Yorumlar (0)