petrol bazli insanlariz

Kullandığımız birçok şeyin fiyatı petrol fiyatından etkilenir. Bunun sebebi o şeyler ya petrolden üretilir, ya da üretilmesinde, nakliyesinde petrol ürünleri kullanılır. Buna en açık örnek benzin ve motorindir.

Abone olbanner90
Mezitli 21.09.2013, 13:27 21.09.2013, 13:27
256
petrol bazli insanlariz
 Her ikisi de ham petrolden üretilir. İki yakıt da ham petrol işlenerek üretilir ve genelde ham petrolden üretilen yakıtlarla çalışan gemi, TIR ve trenlerle nakledilir. Sebze-meyve yetiştirmek için kullandığımız böcek ilaçları, zararlı otları yok eden ilaçlar ve gübre hep ham petrolden elde edilir. Bu yiyeceklerin dikimi, hasadı, işlemesi ve nakliyesi, genellikle ham petrolden elde edilen ürünlerle yapılır.
Parfüm, şampuan, el losyonu, deodorant, saç kremi, plastik poşet, plastik su şişesi, plastik kap, plastik bardak, ilaç şişesi, bazı temizlik malzemeleri, deterjan, vitamin ve ilaç kapsülleri, diş macunu, tıraş kremi, CD, bilgisayar ve bilgisayar aksesuarları, polyester kumaş ipliği, bazı kumaşların boyası ve her gün kullandığımız daha binlerce şey ya kısmen ya da tamamen ham petrolden üretilir. Hatta bazı dondurma ve içecek aromaları da petrolden elde edilir…
Pazarda satılan balıkları düşünün. Balığın yakalandığı tekne büyük ihtimalle benzin ya da motorinle çalışmaktadır. Misina ve ağlar plastikten, yani petrolden üretilmiştir.
Peki hepimizin bayılarak yediği koyun ve danalar? Önünüzdeki tabakta bulunan lezzetli et yolda bir yerlerde petrol kullanılmasaydı muhtemelen orada olamayacaktı. İnekler ve koyunlar için kullanılan ilaçların bir kısmında petrolden üretilen plastik kapsüller bulunur. Hayvanların yemi ise muhtemelen petrolün çok şekilde kullanıldığı çiftliklerde üretilmiştir. Bu hayvanlar besi yerlerine nakledilirken petrolden üretilmiş tekerlekleri ve birçok plastik parçası olan ve petrol bazlı yakıtla çalışan kamyonlar kullanılır. Bir parça bifteğin çitlikten sofranıza kadar geldiği yolu takip ederseniz her aşamada petrol olduğunu görürsünüz.
Oyuncakların çoğu petrolden elde edilen plastikle üretilir. Şimdilerde Çin’de üretilmemiş bir oyuncak yok gibi. Çin’in Basra Körfezi ülkelerinden ithal ettiği petrolün mühim bir kısmının Türkiye ve ABD’de satılan oyuncak kutularında olduğu neticesini çıkarabiliriz. Çin’den gelen oyuncak bir ata bakarak, Suudi Arabistan petrolünü düşünmek garip gelebilir, ama o oyuncağın bir kısmında Suudi Arabistan var…
Küçük çocuk yemeğini plastik bir mama sandalyesine oturarak, plastik bir tabaktan, plastik bir kaşık yardımıyla yerken, üzerinde de plastik bir önlük olması büyük ihtimaldir…
Doğduğumuz günden, öldüğümüz güne kadar hayatımız hep petrol ya da petrol bazlı ürünlere dayanıyor… Petrol üreten ülkelerde bir daha büyük bir kriz olduğunda sadece benzin ve motorin fiyatlarını değil, hayatınızdaki birçok şeyin fiyatının nasıl etkileneceğini de biraz düşünün derim.
 
Yorumlar (0)