banner107

DOLMABAHÇE MUTABAKATI

Dolmabahçe Mutabakatı 28.Şubat.2015 tarihinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve Efkan Ala ile HDP’nin İmralı heyeti arasında yapılan görüşme sonrasında Dolmabahçe Sarayında açıklanan bir metindi.

Abone olbanner90
Mut 29.07.2015, 19:28 29.07.2015, 22:29
626
DOLMABAHÇE MUTABAKATI
 Yapılan görüşmede; tarafların iki ayrı devletin temsilcileri gibi oturmaları, konuşmaları ve okunan metnin içeriği dahi kabul edilemez nitelikte idi.
Bu toplantının açıklanmasının hemen ardından yazdığımız “Dolmabahçe Terör Mutabakatı Suçtur” başlıklı yazımızda şunları ifade etmiştik: 
“El sıkışarak kutlanan ‘mutabakatın’ Anayasa ve Kanunlara uygun olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü; Terörün önlenmesi bahanesi ile Dolmabahçe’de bir kaç Bakan, vekil ve kamu görevlisinin böyle bir anlaşma yapma yetkileri yoktur. Hukuki deyimi ile bu anlaşma ‘keennemyekun’ yani ‘yok hükmündedir.’ Mevcut Anayasa ve yasalara göre suç işlenmiştir ve takibat yapılması gerekir.” (Bu yazımızı facebook sayfamızda 1.Mart.2015 tarihinde bulacaksınız.
Dolmabahçe Mutabakatı olarak adlandırılan toplantının üzerinden aylar geçtikten sonra, Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın, birkaç gün önce “Dolmabahçe mutabakatı ifadesini asla kabul etmiyorum" demesi çok yerinde ama gecikmiş bir ifadedir. Bu ifadenin akabinde, toplantıya katılan gurup tarafından, bu toplantının içeriğinin ve hatta oturulacak yerlerin daha Sayın Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğunun söylenmesi ise üzerinde önemle durulması gereken bir diğer husustur.
Ancak önemli olan toplantının hemen ardından yaptığımız açıklama ve yazılarda ‘Dolmabahçe Mutabakatı’nın bir suç’ olduğunu açık seçik ifade etmemizdir.
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109