Mutta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı

Dünyanın en erkenci kayısı üretim merkezi olarak bilinen Mersinin Mut ilçesinde erkenci kayısının hasadına başlandı.

Abone olbanner90
Mut 07.04.2014, 19:24 07.04.2014, 19:24
1021
Mutta Erkenci Kayısı Hasadı Başladı
Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Başkanı Mehmet Ali Acar, bu yıl kayısı hasadından 80 bin ton, erikten ise 40 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.

Türkiyenin toplam erkenci sofralık kayısı ihracatının 35–40 milyon doları bulduğunu, bu rakamın yüzde 60ını ise Mutun gerçekleştirdiğini belirten Acar, "İlçede geçen yıl 76 bin 500 ton sofralık kayısı üretildi. Bu rakamın 20 bin tonu ihraç edildi. Yaklaşık para olarak karşılığı ise 25 milyon doları buldu. Bu yıl 30 bin ton kayısı ihracatı yapılması bekleniyor. İlçede 55 bin 240 dekar alanda kayısı üretimi yapılacak" şeklinde konuştu.

2014 yılında kayısı rekoltesinin 80 bin ton olacağını söyleyen Acar, "İlçede ağırlıklı olarak, Precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılmakta. Kaliteli üretim derken Mut kayısısı akla gelmektedir. Örtü altı kayısının bugün ilk turfandası 20 TLden değer buldu. Kayısıda iç piyasada sadece Ankara, İstanbul, İzmir değil artık Türkiyenin her bölgesine, dış piyasada ise genel ağırlıklı Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz" dedi.

Erkenci kayısı hasadının Mayıs ayının ilk haftasında yapıldığını vurgulayan komisyoncu tüccar Ercan Memek, "Aslında erkenci kayısı hasadı 30 Nisan itibari ile başlar ve Hazirana kadar devam eder. Ama bu yıl havalarında ılık geçmesi nedeniyle hasat erken başladı" dedi. - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?