banner119

Osmaniye’de kömbe telaşı başladı

OSMANİYE'DE VAZGEÇİLMEZ BAYRAM LEZZETLERİ ARASINDA İLK SIRAYI ALAN BAYRAM KÖMBESİ (KURU KÖMBE) YAPAN İMALATHANELERDE RAMAZAN BAYRAMI ÖNCESİ YOĞUNLUK OLUŞTU.

Abone olbanner90
OSMANİYE 15.04.2023, 12:44
2
Osmaniye’de kömbe telaşı başladı

Osmaniye’de vazgeçilmez bayram lezzetleri arasında ilk sırayı alan bayram kömbesi (kuru kömbe) yapan imalathanelerde Ramazan Bayramı öncesi yoğunluk oluştu. Osmaniyeliler için bir kültür haline gelen bayram kömbesi, misafirlere ikram edilen çayların yanında yerini alırken, 70 yıldır süren gelenek bu yıl Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’de buruk da olsa devam etti.

Düziçi ilçesinde yaklaşık 20 yıldır bayram kömbesi üretimi yapan Ahmet Tıraş, "Osmaniye kömbesini, asırlık kuru kömbeyi yapım aşamasıyla sizlere tanıtacağız, bu sene biraz buruk geçecek bayramımız, deprem dolayısıyla ama yine de insanlarımızın kuru kömbeden mahrum kalmaması için çalışmalarımıza başladık. Bayram yoğunluğumuz yavaş yavaş başladı bayram boyunca, bayramdan sonra da alan müşterilerimiz var. Kömbemizi uzun süre bayatlamadan muhafaza edebilirsiniz 15 gün ister kutuda olsun ister poşetleyerek saklayabilirsiniz. Bayram kömbesine talep çok fazla diğer illerdeki müşterilerimize de biz buradan kömbelerimizi gönderiyoruz. Bu kömbenin en büyük özelliklerinden bir tanesi dediğim gibi 15-20 güne kadar bayatlamadan tüketilebilmesidir" dedi.

Yorumlar (0)