Abdülkadir Selvi: Hakan Fidan Dışişleri Bakanı olacak

Ankara kulislerinde konuşulanları köşesine taşıyan Selvi, MİT Müsteşarı Fidan Dışişleri Bakanı olacak, Davutoğlu da Başbakan. dedi.

Abone olbanner90
Politika 04.06.2014, 19:04 04.06.2014, 19:04
195
Abdülkadir Selvi: Hakan Fidan Dışişleri Bakanı olacak
Yeni Şafak yazarı ve Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi, AK Parti kulislerinde konuşulan "Erdoğan sonrası" senaryoları bugünkü köşesine taşıdı.

Erdoğanın Köşke aday olması durumunda Abdullah Gül isminin Başbakanlık için geçtiğini söyleyen Selvi, Davutoğlunun başbakan olması durumunda ise Dışişleri koltuğuna MİT müsteşarı Hakan Fidanın geçme ihtimalinin olduğunu yazdı.

Selvi ayrıca Başbakan Erdoğanın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğanın da yeni formülde başbakan yardımcılığı görevini üstlenebileceğini belirtti.

İşte Selvinin köşesinde yer alan o senaryolar:

"(...)Çankayada güçlü Cumhurbaşkanı.

Başbakanlıkta güçlü kadro.

Ne demek?

Abdullah Gül dışındaki isimlerin hepsi bir puan ya da yarım puanla birbirini takip ediyor. Bir anlamda eşitler arasında bir yarış olacak. Bu durumda Başbakan kimi işaret ederse, AK Partinin başına eşitlerden biri geçecek.

Ancak bir boşluk oluşmaması için geliştirilen formülün adı, Güçlü Kadro.

Örneğin Ahmet Davutoğlunun Başbakan olduğu bir modelde.

Abi olarak Bülent Arınçın başbakan yardımcısı olduğu, Numan Kurtulmuşun kabineye girdiği, Yalçın Akdoğanın başbakan yardımcılığı görevini üstlendiği, parti yönetimi ve mevcut kabineden seçilen isimlerle birlikte kabinenin takviye edildiği bir model bu.

Bunun bir de sürprizi var.

Ahmet Davutoğlu Başbakan olursa Dışişleri Bakanlığına kim getirilecek?

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ismi ön plana çıkıyor bu noktada.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğu taktirde MİT, Hakan Fidana bağlı olmayı sürdürecek."


Yorumlar (0)