banner107

AK Parti Barolar Birliğinin Yetkilerini Kısıtlayacak

AK Parti, avukatlık sınavını yönetmelikte değişiklik yaparak getirmeye çalışan Türkiye Barolar Birliğinin yönetmelik yetkisini kısıtlayacak.

Abone olbanner90
Politika 08.06.2014, 14:40 08.06.2014, 14:40
267
AK Parti Barolar Birliğinin Yetkilerini Kısıtlayacak
AK Parti, 2006’da Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklik ile kaldırılan avukatlık sınavını, yönetmelik değişikliği yoluyla getirmeye çalışan Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) yönetmelik yetkisini kısıtlama yoluna gidecek.

AK PARTİ HAREKETE GEÇTİ

Milliyetin haberine göre; yeni yasama yılında Avukatlık Kanunu’nda kapsamlı değişiklik yapmayı planlayan, hazırlanan taslakta da avukatlık sınavının Adalet Bakanlığı’nca gerçekleştirilmesini öngören AK Parti, TBB’nin yönetmelik değişikliği yoluyla sınav sistemini getirmesini engellemek için harekete geçti.

TATİLE GİRMEDEN GÜNDEME GELECEK

AK Parti kaynakları, Meclis tatile girmeden önce, TBB’nin yönetmelik çıkarma yetkisini tırpanlayacak bir düzenlemenin gündeme gelebileceğini bildirdi. Avukatlık yapabilmek için sınav şartı, 2006’da Meclis’te kabul edilen Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kaldırılmıştı.

BAŞKAN, ERDOĞAN İLE YAŞADIĞI GERİLİMDE DİLE GETİRMİŞTİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gerilim yaşadığı Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenindeki konuşmasında konuyu gündeme getirmişti. Feyzioğlu, “Resmi gazete’nin basılmasından sorumlu olan bir idari makamın kendinde hukuka uygunluk denetimi yapma yetkisini görmesi hukuk devletinin bütün kurallarıyla işlediği bir devlette rastlanması mümkün olmayan bir durumdur” demişti.

Yorumlar (0)