Arınç: Başbakan Olma Niyetim Yok, En İyi İsim Abdullah Gül

Erdoğanın, cumhurbaşkanı adayı olması ve seçilmesi halinde başbakan olabilecek isimler arasında gösterilen Arınç, Başbakan olma niyetim yok. dedi.

Abone olbanner90
Politika 13.06.2014, 18:08 13.06.2014, 18:08
347
Arınç: Başbakan Olma Niyetim Yok, En İyi İsim Abdullah Gül
Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın, cumhurbaşkanı adayı olması ve seçilmesi halinde başbakan olabilecek isimler arasında gösterilen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Hiçbir şekilde başbakan olma niyetim yok." dedi. Ancak. "Görev düştü diyelim o başka bir şey." diyerek de açık kapı bırakan Arınç, "Sayın Erdoğan cumhurbaşkanımız olacaksa. ön planda hizmet etmeye gerek bir başbakan varsa, en iyi isimlerden birisi Sayın Abdullah Gül’dür." diye ekledi. 2015 yılında siyaseti bırakacağını söylediğini hatırlatan Arınç, 2007deki cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki gibi üçlü istişare yapmadıklarını sadece ikili görüşme yaptıklarını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, televizyonların Ankara temsilcileriyle Ankarada bir araya geldi. Arınç, temsilcilerin sorularını cevaplamadan önce, gündemdeki konular hakkında kısa bir açıklama yaptı, ardından da temsilcilerin sorularını cevapladı.

"BAŞBAKANLIK NİYETİM YOK, EN İYİ İSİM ABDULLAH GÜL"

Arınç, Başbakakan Erdoğanın cumhurbaşkanı adayı olması ve seçilmesi halinde siyasi geleceğinin ne olacağına ilişkin de net mesajlar verdi. "Hiçbir şekilde Başbakan olma niyetim yok" diyen Arınç, şunları ekledi: "Ara dönemde, şu dönemde bu dönemde bunun hesabını yapmam. Kulis yapmak isteyenlere izin vermem. Görev düştü diyelim o başka bir şey. Bol bol gıybet yapan insanlardan olmam, izin vermem. Herkes rahat olsun. Birileri benim varlığımdan rahatsız olmasın. Hesabi bir adam değilim. Meclis Başkanlığına talibim’ dedim. 40 senelik siyasi hayatımda bir tek talebim budur. Benim ismimin üzerinde dedikodu yapan, gıybet yapan, bunlar lütfen bu mübarek gün hatırına bu işlerden vazgeçsinler.

"YETER ÇEKTİĞİMİZ ÇİLE"

20 sene daha siyaset yapar mısınız’ derseniz yaparım. Yeter çektiğimiz çile. Kahvaltı yapmaya geliyorum, kafamda bir sürü soru. Allah Tayyip Bey’e yardım etsin, çekilecek çile değil bu. Bizim işimiz çok zor. Türkiye yönetilmesi en zor ülkelerden birisidir. Çelik gibi sinirleri var, iradesi güçlü. Böyle insanlar gelmeli Türkiye’ye. Aklıyla hareket eden, ülkeye iyi bir yönetim getirecek bir insan. ’Filan olmalı, olmamalı’ bunlar ayıp şeyler. Benim varlığım sizi rahatsız etmesin, ben bu işte yokum. AK Parti karar verecekse, bunun çoluk çocuk işine bırakmayız."

"EN İYİ İSİM ABDULLAH GÜL"

Arınç, başbakanlık için en iyi isimlerden birisinin Abdullah Gül olduğunu belirterek, "Biz, CHP, kimin ne söylediği belli olmayan bir parti değiliz. Kimin başbakan olacağını iki ay sonra herkes görecek." dedi. Kimin başbakan olacağı konusunda sadece basının içinde değil, partinin ve grubun içinde de bu tür çabalar gösterenlerin olduğunu anlatan Arınç, "Bazı yerlere yakınlıklarını fırsat bilerek buradan bir şeyler üretmeye çalışıyorlar. Bugün onların bir kısmının yaptığına bakıyorum, çok tecrübesiz buluyorum. Çok gıybet yapıyorlar. Kimsenin ismi üzerinden siyaset yürütmeyin, kulis yapmayın. Fikrinizi söyleyin, başbakanımız en doğru kararı verir. Çekinmeden, korkmadan, sağa sola bakmadan karar verme merciinde kim varsa ona bakacaksın. Herkes mutlak doğruyu bilemez, Allah bilir. Biz, kendi doğrumuzu biliriz. Doğru bildiklerimizi söylersek karar vermemiz kolaylaşabilir. Şimdilik ikili görüşmeler yapıyoruz." ifadelerine yer verdi.
Yorumlar (0)